Generalni sekretar NATO-a Mark Rutte upozorio je u intervjuu za The New York Times da bi Kina, u slučaju pokretanja vojne invazije na Tajvan, mogla zatražiti od Rusije da istovremeno otvori drugi front – ovaj put protiv država članica NATO-a. Ova izjava dolazi u trenutku rastućih geopolitičkih napetosti i sve izraženijih sigurnosnih izazova na globalnom nivou.

Tajvan i Ukrajina – dva povezana scenarija

Od ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine, međunarodna zajednica sve više posmatra taj sukob kao potencijalni presedan za kinesku invaziju na Tajvan. Ponašanje Zapada, naročito NATO-a i SAD, u odgovoru na agresiju Moskve, služi kao ogledalo buduće moguće reakcije u slučaju da Peking krene u sličnu vojnu operaciju.

Rutte smatra da bi koordinisana akcija Kine i Rusije predstavljala ozbiljnu prijetnju globalnom miru i stabilnosti. On tvrdi da bi, u hipotetičkom scenariju napada na Tajvan, kineski predsjednik Xi Jinping vrlo vjerovatno kontaktirao ruskog predsjednika Vladimira Putina:

“Postaje sve jasnije, i nemojmo se zavaravati – ako Xi Jinping odluči napasti Tajvan, najprije bi nazvao svog mlađeg partnera u svemu tome, Vladimira Putina, i rekao mu: ‘Idem u ovu akciju, trebam te da napadneš teritorij NATO-a'”, izjavio je Rutte.

NATO se mora pripremiti

Kako bi se spriječio takav razvoj događaja, Rutte naglašava dva ključna koraka:

  1. NATO mora biti dovoljno snažan da odvrati Rusiju od bilo kakve agresije.
  2. Neophodna je jača saradnja sa indo-pacifičkom regijom, u kojoj sve veću ulogu imaju partneri poput Japana, Australije i Južne Koreje.

Posebno je istakao da bivši američki predsjednik Donald Trump snažno podržava ideju o širenju i učvršćivanju transpacifičkih sigurnosnih veza.

Rastući ruski vojni budžet

Upozorenja iz NATO-a dodatno su pojačana zbog alarmantnog rasta ruskih vojnih izdvajanja. Prema podacima Međunarodnog instituta za strateške studije (IISS), ruski odbrambeni budžet za 2024. godinu iznosi čak 462 milijarde dolara, što predstavlja realni rast od 42 posto u odnosu na prethodnu godinu. Ova cifra premašuje ukupnu vojnu potrošnju svih evropskih zemalja zajedno.

Zapadni zvaničnici ističu da se uz takav rast budžeta, Rusija može relativno brzo oporaviti i ojačati svoje vojne kapacitete. Rutte je ranije upozorio da bi u narednih pet godina Rusija mogla u potpunosti obnoviti vojnu moć i postati direktna prijetnja teritoriji članica NATO-a.

Poziv na hitnu akciju

Zbog svih ovih faktora, NATO poziva članice da bez odgađanja povećaju ulaganja u odbranu i modernizaciju svojih vojnih kapaciteta. Rutte insistira da odgovor NATO-a mora biti brz, odlučan i koordiniran, kako bi se izbjegla opasnost istovremenog konflikta na dva fronta – u Evropi i Aziji.

U trenutku kada se svijet suočava s ozbiljnim sigurnosnim izazovima, Rutteva poruka je jasna: sprječavanje budućih sukoba moguće je samo ako NATO ostane jedinstven, spreman i strateški angažiran kako u transatlantskom, tako i u indo-pacifičkom prostoru.

EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW