Bivši ruski ministar saobraćaja Roman Starovoit pronađen je mrtav svega nekoliko sati nakon smjene
Bivši ruski ministar saobraćaja Roman Starovoit (53) pronađen je mrtav u svojoj porodičnoj kući u selu Mjakino, u okrugu Odincovo, nedaleko od Moskve. Tragičan događaj dogodio se svega nekoliko sati nakon što ga je predsjednik Rusije Vladimir Putin smijenio s ministarske dužnosti.
Prema informacijama koje su prenijeli ruski mediji, Starovoit je navodno izvršio samoubistvo upotrebom vatrenog oružja. Njegovo tijelo pronađeno je u porodičnoj rezidenciji, a u neposrednoj blizini zatečen je pištolj za koji se navodi da mu je bio dodijeljen od strane Ministarstva unutrašnjih poslova još 2023. godine.
Za sada nisu poznati svi detalji okolnosti pod kojima je došlo do ove tragedije, a Kremlj se nije oglašavao o razlozima njegove smjene niti o događajima koji su uslijedili nakon toga. Portparol predsjedništva Dmitrij Peskov odbio je komentarisati i samu smjenu i smrt bivšeg ministra.
Na upražnjeno mjesto ministra saobraćaja privremeno je imenovan njegov zamjenik Andrej Nikitin, koji je do februara ove godine obavljao funkciju guvernera Novgorodske oblasti.
Starovoitova smjena dogodila se u osjetljivom trenutku za ruski saobraćajni sektor, posebno u avioindustriji, koja se suočava s velikim poremećajima. Tokom proteklog vikenda i početkom sedmice, širom Rusije otkazano je 485 letova, dok ih je gotovo 1.900 bilo odgođeno. Najteže su pogođeni moskovski aerodrom Šeremetjevo i aerodrom Pulkovo u Sankt Peterburgu. Prema procjenama, samo jutros je na ruskim aerodromima bilo blokirano oko 7.000 putnika koji nisu mogli napustiti zemlju ili nastaviti svoje putovanje.
Ovi poremećaji uslijedili su nakon intenzivnih ukrajinskih napada dronovima, koji su, prema izvještajima, pogodili više ruskih aerodroma, uključujući objekte u zapadnoj i centralnoj Rusiji, kao i na području Sibira. Na popularnom Telegram kanalu Kremlin Whisperer navodi se da su ukrajinski napadi dronovima na ruske aerodrome usmjereni na narušavanje vazdušne logistike, otežavanje unutrašnjeg saobraćaja i pokazivanje slabosti ruskog sigurnosnog sistema.
„Poremećaji u rasporedu letova, kašnjenja stotina aviona, obustava rada na pet velikih aerodroma – sve to više nije samo taktička, već i strateška akcija usmjerena na uzdrmavanje svakodnevnog životnog ritma i demonstraciju ranjivosti infrastrukture“, pišu analitičari na društvenim mrežama.
Zbog masovnih otkazivanja letova i kašnjenja, ruske avio-kompanije suočavaju se s ozbiljnim posljedicama. Prema dostupnim podacima, više od 43.000 putnika već je dobilo povrat novca za neiskorištene karte, dok je za oko 94.000 njih osiguran hotelski smještaj do nastavka putovanja. Preliminarna procjena štete iznosi oko 186 miliona funti, a očekuje se da će ta cifra dodatno rasti ukoliko se problemi na aerodromima nastave.
Ova serija događaja otkriva duboku krizu u ruskom saobraćajnom sistemu, a analitičari smatraju da bi posljedice mogle biti dugoročne i politički osjetljive za Kremlj, posebno u kontekstu nastavka rata u Ukrajini i sve izraženijih sigurnosnih izazova unutar samih ruskih granica.