PET/CT aparat u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS) još uvijek nije u funkciji, iako je javnost prije 15 dana obaviještena da su dijagnostičke pretrage na ovom uređaju obustavljene do daljnjeg.
Iz KCUS-a su na naš upit odgovorili da su 19. marta zaprimili Rješenje Ureda za razmatranje žalbi, kojim je žalba potencijalnog ponuđača odbijena kao neosnovana.
– Nakon zaprimanja ovog Rješenja zaključen je okvirni sporazum s izabranim ponuđačem, čime je završen postupak javne nabavke izotopnih reagensa (FDG 18) za potrebe KCUS-a. Trenutno su u toku administrativne procedure koje prethode isporuci reagensa, nakon čega očekujemo njegovu dostavu – navode iz KCUS-a.
Dodaju da će Klinika za nuklearnu medicinu, po isporuci reagensa, reorganizirati rad kako bi u što kraćem roku pružila PET/CT uslugu pacijentima koji su na listi čekanja.
ČEKA SE DOZVOLA AGENCIJE ZA RADIJACIJSKU SIGURNOST
Ministar zdravstva Kantona Sarajevo, prim. dr. Enis Hasanović, izjavio je da je menadžment KCUS-a obavijestio resorno ministarstvo kako je ugovor s dobavljačem reagensa zaključen, ali da se još uvijek čeka dozvola Državne regulatorne agencije za radijacijsku i nuklearnu sigurnost BiH.
– Kada aparat ponovo bude u funkciji, pregledi će biti ubrzani na način da će se organizirati dodatne smjene medicinskog osoblja kako bi što veći broj pacijenata bio pregledan u najkraćem mogućem roku – rekao je Hasanović.
Podsjećamo, prema podacima KCUS-a, na listi čekanja za PET/CT pretragu nalazi se 234 pacijenta.
PRIVREMENA MOGUĆNOST PREGLEDA U DRUGIM CENTRIMA
KCUS je 11. marta obavijestio pacijente da se PET/CT dijagnostika do daljnjeg neće moći obavljati zbog nedostatka reagensa FDG 18, koji je ključan za izvođenje ovih pretraga.
– Iako je aparat potpuno funkcionalan, nabavka reagensa bila je obustavljena zbog žalbenog postupka. Kako bismo osigurali kontinuitet dijagnostike i liječenja, pacijenti mogu obaviti PET/CT pretragu u regionalnim medicinskim centrima, uz mogućnost refundacije troškova. Za to je potrebno dostaviti potvrdu KCUS-a da pretraga trenutno nije dostupna, račun iz ustanove u kojoj je obavljena i nalaz PET/CT pregleda – naveli su ranije iz KCUS-a.
PET/CT dijagnostika je ključna metoda za prikaz funkcionalnog stanja tkiva i organa, odnosno metaboličke aktivnosti ćelija. Smatra se najosjetljivijom molekularnom slikovnom metodom današnjice i standardom u praćenju pacijenata s različitim vrstama tumora.
Ova metoda se koristi za:
- detekciju i lokalizaciju tumora,
- procjenu učinka terapije i uznapredovalosti bolesti,
- otkrivanje lokalnog recidiva i udaljenih metastaza,
- precizno planiranje radioterapije,
- procjenu protoka krvi u srčani mišić i utvrđivanje posljedica infarkta,
- dijagnostiku neuroloških poremećaja poput tumora mozga, poremećaja pamćenja i epilepsije.
Iz KCUS-a su poručili da će o početku rada PET/CT pretrage blagovremeno obavijestiti javnost te zahvalili pacijentima na strpljenju i razumijevanju.