Informacija da je Almir Džuvo, generalni direktor Obavještajno-sigurnosne agencije BiH, prošlog petka prevezao Milorada Dodika, predsjednika RS i osumnjičenog za napad na ustavni poredak BiH, od Istočnog Sarajeva do zgrade Tužilaštva i Suda BiH na tajno organizovano saslušanje i ročište, šokirala je javnost i izazvala nevjericu.

Očekuju se detalji o samoj vožnji i mogućim dogovorima.

Prije svega, zbog tajnosti ove ‘operacije’ u kojoj je Dodik praktično pošteđen redovnih procedura privođenja, kao i zbog brojnih sumnji i priča o navodnim ‘trgovinama’ i dogovorima u ovom slučaju.

Iz Zajedničke komisije za nadzor nad radom OSA-e BiH, oba doma Parlamentarne skupštine, sve su glasniji zahtjevi da se Džuvo javno oglasi i objasni svoju ulogu ‘vozača’ koji je omogućio da Dodik, sada već bivši bjegunac pravosuđa, ne bude uhapšen niti pritvoren, što mu je i u konačnici omogućeno.

Nenad Vuković (PDP), delegat u Domu naroda PSBiH i član Komisije, za Raport ističe da svi odgovorni moraju javno govoriti – i Džuvo, i Tužilaštvo BiH, i Sud BiH.

„Direktor OSA-e je dužan da se obrati javnosti i objasni je li i kakvu ulogu imao u postupku davanja iskaza Milorada Dodika pred pravosudnim institucijama. Također, Tužilaštvo i Sud moraju reći ko je i kako dogovarao Dodikovo pojavljivanje, jesu li imali ovlaštenja za takav način postupanja. Nije sporno što je Dodik dao izjavu, ali ako želimo imalo povjerenja u pravosuđe, oni moraju sve razjasniti jer je nevjerovatno da je neko u petak popodne ušetao u Tužilaštvo, a svi su navodno bili iznenađeni. Tražimo konkretne odgovore“, kaže Vuković.

On dodaje da očekuje da predsjednik Komisije Ilija Cvitanović provjeri sve zakonske i proceduralne mogućnosti kako bi Komisija i javnost dobili potrebne informacije.

„Ovaj slučaj je od izuzetnog javnog interesa i smatram da je važno da javnost odmah sazna šta se sve događalo. Mi kao parlamentarci moramo iskoristiti sve mogućnosti, tražiti i insistirati na odgovorima“, naglasio je Vuković za Raport.

Prema Zakonu o OSA-i BiH, ne postoji precizna odredba koja bi omogućavala generalnom direktoru da fizički učestvuje u ‘pratnji’ osumnjičenih prilikom davanja iskaza u pravosudnim institucijama, a Džuvo nije demantirao da je to učinio.

Inače, Zajednička komisija za nadzor rada OSA-e ima zakonsko pravo da od generalnog direktora i svakog zaposlenog traži informacije o radu Agencije.

Državni zastupnik i član Komisije Šemsudin Mehmedović za Raport kaže da treba ispitati pod kojim okolnostima je Džuvo učestvovao u prijevozu osumnjičenog za napad na ustavni poredak.

Podsjetio je da su ranije iznijete informacije o Damiru Bevandi, glavnom inspektoru OSA-e, koji je prevozio bjegunca od bh. pravosuđa Zorana Galića, te da ova nova saznanja „pale alarme“.

„Ako je glavni inspektor prevozio bjegunca preko granice, a generalni direktor vozio bjegunca da da iskaz u državnoj instituciji, onda smo u velikom problemu. Zato je neophodno da Komisija dobije sve detalje“, naglasio je Mehmedović.

Albin Muslić (SDPBiH), prvi zamjenik predsjednika Komisije i državni zastupnik, za Raport je rekao da podržava svaku raspravu koja će razjasniti sve nedoumice u ovom slučaju, prenosi Raport.

EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW