Foto: ijzcg.me

Predsjednice foruma žena i predstavnice deset političkih stranaka u Bosni i Hercegovini dogovorile su, uz podršku Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini, principe političkog angažmana u prevenciji nasilja nad ženama. Kroz otvoreno pismo naglasile su važnost ravnopravnosti žena i muškaraca, koja predstavlja temelj demokratije.

“U svijetu u kojem se ravnopravnost žena i muškaraca smatra kamenom temeljcem demokracije, ujedinjeni smo u želji da osiguramo ravnopravnu zastupljenost žena u političkom životu. Naš cilj je svoje aktivnosti posvetiti sprječavanju i rješavanju pitanja nasilja nad ženama u svim njegovim oblicima te tražimo vašu podršku”, kazale su potpisnice otvorenog pisma.

Naglašavaju da su političarke jedinstvene i nepokolebljive u svojoj solidarnosti. Odlučne su i snažno predane eliminaciji nasilja nad političarkama i nad svim ženama. Svjesne da je njihova snaga u zajedništvu i da tako mogu stvoriti sigurnije i inkluzivnije društvo. 

Zajednički ističu kako su sve političke stranke, kao primarni pokretači političkih procesa, dužne pokazati nultu stopu tolerancije na nasilje nad ženama u privatnom, javnom i političkom životu. Stranke uveliko utječu na javni diskurs i procese kreiranja politika rada i moraju biti primjerom promicanja ravnopravnosti, poštovanja i nenasilja.

Kada političke stranke demonstriraju nultu toleranciju prema nasilju nad ženama, šalju snažnu poruku kako svojim članicama i članovima, simpatizerkama i simpatizerima, tako i široj zajednici, takvo ponašanje je nedopustivo i da se neće tolerirati.

Pozvale su političke stranke na poštivanje načela ravnopravnosti kako bi se osiguralo da žene i muškarci, u svoj svojoj različitosti, budu jednako tretirani i imaju jednake mogućnosti sudjelovanja u radu stranaka, njihovom predstavljanju i vodstvu.

Ta obaveza se ne smije zaustaviti samo na deklarativnom zagovaranju i mora sadržavati konkretne mjere i odgovore na postojeću neravnopravnost i pruži podršku ženama unutar stranačkih struktura.

Zajedno zahtijevaju da sve političke stranke promiču prevenciju nasilja nad ženama kao jedno od glavnih načela svojih političkih programa. Stranke, preko izabranih članica i članova, podupiru provedbu cjelovitih politika i inicijativa rada. Ovo štiti i podržava žrtve i preživjele. Stranke time priznaju kako je društvo bez nasilja nad ženama ključ za postizanje istinske ravnopravnosti i pravde za sve ljude.

Zajedno ističu da predstavnice i predstavnici stranaka imaju priliku, kroz politički angažman u zakonodavnim strukturama, inicirati donošenje pravnih i političkih rješenja koja jasno kažnjavaju diskriminatorno i nasilničko ponašanje nad ženama.

Zastupnice i zastupnici u parlamentima trebaju reagirati na slučajeve nasilja nad ženama i poslati jasnu poruku kako se nasilje ne smije tolerirati. Redovit institucijski i parlamentarni nadzor ključan za osiguranje kvalitetnih zakonodavnih rješenja i usuglašenih praksi u odgovoru na nasilje nad ženama.

Pozivaju sve političke stranke i njihove članice i članove na aktivni angažman kroz zakonodavna i izvršna tijela na poboljšanju odgovora na nasilje nad ženama. Znaju da osnaživanje žena koristi cijeloj zajednici. Zajedno možemo izgraditi budućnost u kojoj nema nasilja i diskriminacije nad ženama i u kojoj će se njihov doprinos slaviti i podržavati, naveli su u saopćenju.

Kao važan korak ka postizanju ravnopravnosti žena i muškaraca i sprječavanju nasilja nad ženama, predsjednice foruma žena i predstavnice političkih stranaka u Bosni i Hercegovini dogovorile su Načela političkog angažmana za suzbijanje nasilja nad ženama.

Misija OESS-a u Bosni i Hercegovini, koja je omogućila ovu raspravu, pratit će razvoj situacije u vezi s navedenim obavezama i upozoravati na slučajeve kršenja Načela. 

Otvoreno pismo o principima političkog djelovanja u cilju suzbijanja nasilja nad ženama u BiH potpisali su: 

  • Ambasador Brian Aggeler, šef Misije OSCE-a u BiH;
  • Vildana Bešlija, potpredsjednica Naše stranke (NS); 
  • Marina Blagojević, predsjednica Foruma žena Partije demokratskog progresa (PDP); 
  • Besima Borić, članica Predsjedništva Socijaldemokratske partije BiH (SDP BiH); 
  • Mirela Kajkut Zeljković, predsjednica Aktiva žena Ujedinjene Srpske (US); 
  • Radmila Kocić-Ćućić, predsjednica Aktiva žena DEMOS-a; 
  • Alma Kratina, članica Predsjedništva Demokratske fronte (DF); 
  • Biljana Lazarević, članica Predsjedništva Naroda i pravde (NiP); 
  • Biljana Lukić, predsjednica Aktiva žena Srpske demokratske stranke (SDS); 
  • Marina Pendeš, predsjednica Zajednice žena Kraljica Katarina Kosača Hrvatske demokratske zajednice BiH (HDZ BiH)
  • Kenela Zuko, predsjednica Organizacije žena Stranke demokratske akcije (SDA). 

Podsjetimo da smo nedavno razgovarali sa Suadom Halilović, predstavnicom NiP-a u Parlamentu Federacije BiH, koja je pretrpjela ozbiljne uvrede i prijetnje samo zato što je podržala kandidaturu Marina Vukoje.

Suada nažalost nije jedina koja je osjetila diskriminaciju na svojoj koži, možda samo iz razloga što je žena. Zbog toga je ova inicijativa veoma važna i nadamo se da će se poštovati načela političkog angažmana za suzbijanje nasilja nad ženama.