Sukobu Rusije i Ukrajine ne nazire se kraj, a posljedice se iz dana u dan gomilaju. Ovaj rat, kao što to uvijek i biva, donosi nemjerljive štete, kako onima koji su u direktnom sukobu, tako i državama koje su se polarizirale i podržavaju ovu ili onu stranu.

Posljednja u nizu onih koji su zbog svoje politike okrenuti kontra Ukrajine i koji bi zbog svojih stavova ušli u velike probleme je Mađarska. Naime, ovoj zemlji prijeti velika energetska kriza nakon što je Ukrajina uvela djelimičnu zabranu transporta nafte iz Rusije preko svog teritorija koja je namijenjena Mađarskoj.  A upravo je Mađarska najveći uvoznik energenata iz Rusije u okviru Evropske unije.

Moguća nestašica struje i nafte

Odluka Kijeva da blokira naftovod prema Mađarskoj izazvala je veliku zabrinutost u Budimpešti jer ovim potezom moglo bi doći do nestašice struje i nafte. Treba napomenuti da Mađarska ima izuzeće od sankcija Evropske unije za uvoz nafte iz Rusije. Prostor za alternativne opcije je isto tako smanjen dijelom i zbog politike koju vodi Viktor Orban. Upravo ovi potezi Evrope preko Ukrajine mogu biti i upozorenje za Viktora Orbana koji svojom politikom ide u kontru Evropi.

Treba naglasiti i to da je ova odluka o stopiranju nafte preko Ukrajine iz Rusije ka Mađarskoj evidentno politička i nije od jučer, a pripremljena je već odavno. Evidentno je da je Evropa birala tajming obzirom na činjenicu da je Mađarska predsjedavajuća Evropske unije ove godine i da Orban taj položaj koristi za svoju politiku.

Ovaj potez Evrope je samo jedan u nizu odgovora koje ista sprema na poteze Orbana. U isto vrijeme, Orban je sve više na putovanjima i sastancima na kojima traži izlaz iz situacije koja nije mali teret za njega i Mađarsku, a to radi bez bilo kakvog dogovora sa EU. To je segment koji itekako iritira Evropske čelnike.

Orban u posjeti Zelenskom, ali i Putinu

Malo kad je neki evropski državnik digao toliku prašinu kao što je to učinio mađarski premijer Viktor Orban svojom nedavnom „mirovnom turnejom”, kada je u pokušaju zaustavljanja ukrajinskog rata u sedam dana posjetio pet ključnih mjesta na tri kontinenta. Podsjetimo, Orban je najprije otišao u Kijev, gdje je razgovarao s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim.

Foto: Genya Savilov/AFP

Onda je otišao u Moskvu, na razgovor s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Potom je u Pekingu imao sastanak s kineskim čelnikom Ksi Jinpingom nakon čega je odletio u Vašington na samit NATO-pakta, a tamo nije tražio susret s predsjednikom SAD-a  Bajdenom, ali je zato iz Vašingtona odletio na Floridu, gdje je u Mar-a-Lagu razgovarao s republikanskim predsjedničkim kandidatom Donaldom Trumpom.

Foto: Anadolu Ajansı

Pritom je očito računao da će bivši predsjednik SAD-a u novembru osvojiti američke izbore i da će potom prekinuti Bajdenovu proratnu politiku i zaustaviti ukrajinski rat.

Negativne reakcije evropskih čelnika

U nekoj drugoj stvarnosti evropski čelnici bi pozdravili ovu mirovnu inicijativu mađarskog premijera i odali mu priznanje zbog njegovih napora da pokuša zaustaviti rat koji prijeti velikim nuklearnim finalom. Ali u ovoj proratnoj stvarnosti koju živimo, na Orbana se podigla demokršćanska kuka i socijaldemokratska motika: mađarski premijer je prozvan kao rusofil i „Putinov igrač” koji svojim mirotvornim egzibicijama narušava i remeti „mudru evropsku politiku”, po kojoj se rat ima voditi do posljednjeg Ukrajinca i posljednje ruske „crvene linije” – uključujući i napade zapadnim oružjem na Rusiju – a onda ćemo vidjeti šta ćemo nakon toga.

O svojoj misiji i prijedlozima za mirovno rješenje ukrajinskog sukoba, Orban je 12. jula pismom obavijestio predsjednika Evropskog vijeća Čarlsa Mišela. Proteklih dana objavljeni su dijelovi tog pisma, iz kojih smo, među ostalim, mogli doznati da trenutno nijedna zaraćena strana – ni Kijev, ni Moskva – ne želi prekid vatre te da bi, štoviše, intenzitet sukoba u Ukrajini uskoro mogao „radikalno eskalirati”. Također, objavljen je i Orbanov prijedlog da Evropa preuzme vodstvo u nastojanju da se ukrajinski rat dovede do prekida vatre i početka mirovnih pregovora.

Orban uputio pismo predsjedniku Evropskog vijeća

Taj dio je valjda i najviše šokirao evropske čelnike, a objavljeni su i dijelovi Orbanovog pisma. Pisma nisu poslužila čelnicima da ozbiljno razmotre mirovne korake koji se u pismu predlažu, već im je to poslužilo da iz svih artiljerijskih oruđa napadnu mađarskog premijera za neovlašteno soliranje u pogledu ukrajinskog rata.

Stoga je Orban odlučio iznijeti u javnost kompletno pismo te ga je u četvrtak navečer i objavio na svom profilu na platformi X, uz prigodno objašnjenje: „Kako su fragmenti mog izvještaja predsjedniku Čarls Mišelu o mojoj mirovnoj misiji izašli u javnost, odlučio sam objaviti cijeli dokument radi jasnoće i konteksta”, napisao je Orban, a prenijela Slobodna Dalmacija.

U ovoj konstalaciji dešavanja Mađarska bi mogla veoma loše završiti, s obzirom na spomenuto stanje sa ruskom naftom. Ono što se nudilo kao izlaz iz ove krize, koja će najviše pogoditi „MOL” nacionalnu kompaniju Mađarske za naftu i njene derivate, bio je eventualni dogovor sa Hrvatskom oko isporuke nafte.

Ali i tu se stvari ne slažu onako kako bi željeli Mađari. Naime, kako je za RTL Danas izjavio Davor Štern, bivši ministar ekonomije u vladi Hrvatske, taj dogovor je bio već skoro postignut i to na razgovorima između „MOLA” i „JANAFA”, firme iz Hrvatske koja upravlja sistemom za prijevoz sirove nafte i koja posluje sa pretežno državnim kapitalom.

Taj dogovor je ušao u krizu zbog, kako navodi Štern, visoke cijene koja je po Mađarima stavljena na sto od strane „Janafa”. Štern tvrdi da će ovo biti ogroman finansijski udarac za gigant kakav je „MOL” i za kompletnu privredu Mađarske. On je i potvrdio da bi se sve ove krize sa naftom i energentima u svijetu, koje su trenutno veliko oružje politika, sa prekidom rata u Ukrajini veoma brzo stabilizovale. Veliko je pitanje koliko je to u interesu današnjih bjelosvjetskih vlastodržaca.