Pritvor mu je određen zbog opasnosti da bi boravkom na slobodi mogao ponoviti krivična djela a sumnjiči se za ugrožavanje sigurnosti i lažno prijavljivanje.
Osamnaestogodišnjaku koji se sumnjiči da je osam puta lažno dojavio da su postavljene bombe u više škola u Kantonu Sarajevo, Općinski sud u Sarajevu odredio je jednomjesečni pritvor na prijedlog Tužilaštva KS.
Pritvor mu je određen zbog opasnosti da bi boravkom na slobodi mogao ponoviti krivična djela a sumnjiči se za ugrožavanje sigurnosti i lažno prijavljivanje.
Podsjetimo, već mjesecima unazad svjedočimo svakodnevnim dojavama o eksplozivnim napravama u školama koje se na kraju ispostave kao lažne.
Profesor Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu Mirza Smajić, u izjavi Feni ističe da ovakvi slučajevi, bilo da se radi o koordiniranoj akciji ili izolovanim incidentima, imaju ozbiljan utjecaj na sigurnost i povjerenje javnosti. Takoder, otvara se i pitanje zaštite kritične infrastrukture, kao što su aerodromi i škole.
Smajić navodi kako postoji nekoliko scenarija koji se mogu razmotriti. Prvi je mogućnost da se radi o djeci i mladima koji žele izazvati uzbunu i paniku, što bi spadalo u kategoriju neslanih šala s ozbiljnim posljedicama.
“Takve radnje nisu bezopasne jer zahtijevaju hitnu reakciju policije, što znači preusmjeravanje resursa MUP-a. Ova vrsta akcija vodi do trošenja resursa koji bi trebali biti korišteni za stvarne sigurnosne prijetnje”, ističe Smajić.
Drugi scenarij, po njegovom mišljenju, koji se smije zanemariti, jeste da se radi o planskoj akciji s ciljem narušavanja osjećaja sigurnosti, izazivanja straha među građanima, i destabilizacije javnih institucija. Takve prijetnje, iako možda ne rezultiraju fizičkom štetom, mogu imati psihološki utjecaj i stvoriti atmosferu neizvjesnosti.
Tužiteljica Hajdo Balta je detaljno objasnila mogućnosti koje su propisane Krivičnim zakonom Federacije Bosne i Hercegovine, Zakonom o krivičnom postupku Federacije BiH i Zakonom o zaštiti i postupanju sa djecom i maloljetnicima u krivičnom postupku. Odredbama ovih zakona omogućeno je da Sud prema maloljetnim počiniocima krivičnih djela, na obrazložen prijedlog tužioca, može izreći odgojnu mjeru ili kaznu maloljetničkog zatvora.
Također, naglasila je da u skladu sa Krivičnim zakonom Federacije BiH postoji i krivična odgovornost roditelja iz člana 219. ovog zakona, gdje je predviđena kazna do pet godina zatvora.