Ne stišavaju se burne i oštre reakcije iz entiteta Republika Srpska na posljednju odluku visokog predstavnika Christiana Schmidta kojom je naređeno da se dio dobiti Centralne banke Bosne i Hercegovine (CBBiH) usmjeri Centralnoj izbornoj komisiji BiH za nabavku tehnologija za unapređenje integriteta i transparentnosti narednih općih izbora.
Ova odluka, iako tehničke prirode i u skladu sa zakonskim nadležnostima, izazvala je val negodovanja među liderima RS-a, a najnoviji u nizu je premijer entiteta RS Radovan Višković, koji je u pismu šefu Delegacije EU u BiH Johannu Sattleru iznio niz neutemeljenih tvrdnji, uključujući i onu da su entiteti “suvlasnici” Centralne banke BiH.
Centralna banka BiH – institucija države, a ne entiteta
Uprkos pokušajima da se drugačije prikaže, pravni status Centralne banke BiH je jasan. Prema Zakonu o Centralnoj banci BiH, ova institucija je neovisna, samostalna i izvan dometa bilo koje političke strukture, uključujući entitete i javne agencije.
„Centralna banka je potpuno nezavisna od Federacije Bosne i Hercegovine, Republike Srpske, te bilo koje javne agencije i organa. (…) Centralna banka neće primati instrukcije od bilo kojeg drugog lica“, jasno se navodi u zakonu.
Opasan pokušaj zamjene teza
Potezi i izjave iz RS-a, posebno one koje dolaze od visokih političkih zvaničnika, ukazuju na sve izraženiji pokušaj slabljenja državnih institucija i nametanja narativa koji nema utemeljenje u Ustavu BiH niti važećim zakonima. Tvrdnje da entiteti imaju “pravo na raspodjelu dobiti” Centralne banke ne samo da su pravno netačne, već predstavljaju direktan udar na ustavni poredak države.
Politička pozadina svega je očigledna: SNSD i njegovi partneri godinama se opiru uspostavi mehanizama koji bi osigurali poštenije izbore, uključujući modernizaciju izbornog procesa putem tehnologije. Zato i ne čudi oštra reakcija na odluku Schmidta da se sredstva iz dobiti CBBiH usmjere prema tom cilju.
Viškovićevo pismo kao politička manipulacija
U svom dopisu Delegaciji EU, Višković ne samo da iznosi neutemeljene tvrdnje o vlasništvu nad Centralnom bankom, već postavlja i pitanje da li EU „podržava kriminal“, insinuirajući da ulaganje u transparentnost izbora predstavlja nezakonitu aktivnost. Takva retorika je opasna, ali i neprikladna za jednog entitetskog premijera, posebno kada dolazi u kontekstu pokušaja da se ospore antikorupcijske mjere i zaštiti status quo.
Građani žele poštene izbore – entitetska vlast ne
I dok političari iz RS-a pokušavaju nametnuti narativ da „građani ne žele“ nove tehnologije na izborima, stvarnost je potpuno drugačija. Građani oba entiteta godinama priželjkuju izbore koji će biti fer, pošteni i zaštićeni od krađa, zbog čega ulaganje u izborni integritet jeste kapitalno – ne samo za sadašnje, već i za buduće generacije.
CBBiH, kao jedina monetarna institucija države, nije tu da servisira dnevne političke interese bilo koga, već da garantira finansijsku i institucionalnu stabilnost BiH. Odluka da se sredstva usmjere na poboljšanje izbornog sistema logična je i opravdana – suprotno Viškovićevim tvrdnjama koje vrijeđaju zdrav razum.
Odbaciti lažni narativ o “suvlasništvu”
Sve učestalije tvrdnje iz RS-a o “suvlasništvu” nad CBBiH predstavljaju nastavak kampanje SNSD-a protiv državnih institucija i pokušaj razgradnje nadležnosti koje po zakonu pripadaju državi, a ne entitetima.
Zato je važno da se svi akteri, uključujući i međunarodnu zajednicu, jasno i odlučno suprotstave ovim narativima, kako bi se sačuvala ustavna struktura i funkcionalnost Bosne i Hercegovine kao suverene i jedinstvene države.