Sud Bosne i Hercegovine potvrdio je da mjere zabrane protiv bivšeg ministra sigurnosti BiH, Nenada Nešića, ostaju na snazi. Ova odluka uslijedila je kao rezultat redovne kontrole primjene mjera koje su mu izrečene sredinom maja 2025. godine, kada je pušten iz pritvora. Sud je prihvatio prijedlog Tužilaštva BiH i produžio trajanje postojećih mjera za još najmanje dva mjeseca.

Detalji mjera zabrane

Mjere koje ostaju na snazi uključuju:

  • zabranu napuštanja Bosne i Hercegovine, odnosno oduzimanje putnih isprava,
  • obavezu povremenog javljanja nadležnom državnom organu,
  • zabranu kontaktiranja i sastajanja s određenim osobama koje su uključene u istragu.

Ove mjere su izrečene kako bi se spriječilo moguće uticanje osumnjičenog na svjedoke, dokaze i tok istrage, te kako bi se izbjeglo ponovno izvršenje krivičnog djela. Sud je procijenio da još uvijek postoje razlozi zbog kojih su mjere opravdane i neophodne.

Pozadina slučaja

Nenad Nešić je uhapšen krajem decembra 2024. godine u okviru akcije kodnog naziva „Tunel 2“, i od tada se nalazi pod istragom zbog sumnje na koruptivne radnje. Konkretno, tereti se za primanje mita u iznosu većem od milion konvertibilnih maraka. Tokom trajanja pritvora boravio je u državnom zatvoru u Vojkovićima, gdje je proveo skoro pola godine.

Nakon puštanja iz pritvora u maju, izrečene su mu navedene mjere zabrane. Iako su postojale informacije da bi Sud mogao ublažiti ili potpuno ukinuti mjere, to se nije dogodilo. Naprotiv, odlučeno je da se one produže, što upućuje na to da pravosudne institucije još uvijek procjenjuju da postoji rizik za istragu.

Političke špekulacije o povratku

U javnosti su se pojavile informacije da se u određenim političkim krugovima razmatra mogućnost da se Nenad Nešić vrati na poziciju ministra sigurnosti BiH. Navodno se “priprema teren” za njegov politički povratak, iako o tome još nema zvaničnih potvrda iz institucija. Ova vijest izazvala je brojne reakcije u javnosti, s obzirom na ozbiljnost optužbi koje se protiv njega vode.

Uticaj na pravosuđe i javnost

Cijeli slučaj izazvao je veliku pažnju javnosti, ali i brojne komentare pravnih analitičara. Odluka da se mjere zabrane produže tumači se kao pokušaj očuvanja kredibiliteta pravosudnog sistema i osiguranje da se istraga provede bez pritisaka i opstrukcija. Građani, ali i međunarodni partneri, prate kako domaće pravosuđe postupa u ovakvim slučajevima, jer je borba protiv korupcije jedan od ključnih uslova za napredak BiH ka Evropskoj uniji.

Nastavak procesa

Iako se još čeka na konačnu odluku o eventualnom podizanju optužnice, jasno je da će slučaj Nenada Nešića biti jedan od onih koji će obilježiti pravosudnu i političku scenu BiH u narednom periodu. Njegov status i dalje ostaje neizvjestan, a ishod će u velikoj mjeri zavisiti od toga kako će se razvijati istraga i kakve će dokaze Tužilaštvo BiH predočiti Sudu. Do tada, mjere zabrane ostaju ključna prepreka njegovom eventualnom povratku na političku scenu.

EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW