Putin i Kim

Sjeverna Koreja je uputila posljednje upozorenje NATO-u, da će se suočiti s “tragičnim posljedicama” ako savez nastavi osuđivati ​​njihov prijateljski odnos s Rusijom.

Glasnogovornik sjevernokorejskog ministarstva vanjskih poslova, izjavio je da će zemlja poduzeti sve potrebne mjere kako bi umanjila prijetnju koju predstavljaju Sjedinjene Američke Države.

Isti glasnogovornik izrazio je žaljenje Pjongjanga zbog sve veće podrške NATO-a Ukrajini. Osim toga, Ministarstvo vanjskih poslova Sjeverne Koreje optužilo je NATO da širi svoj utjecaj na Korejski poluotok i Aziju.

“Ako NATO nastavi uporno narušavati dostojanstvo, suverenitet, sigurnost i interese DNRK dok ustrajno provodi neprijateljsku politiku prema njoj, smatrat će se potpuno odgovornim za tragične posljedice koje će to izazvati. U vezi s tim NATO slijepo slijedi SAD”, dodao je glasnogovornik.

Prema The New York Timesu, Sjeverna Koreja je navodno isporučivala projektile Rusiji, čiji je arsenal pri kraju nakon više od dvije godine sukoba.

U prošlosti je Vladimir Putin putovao u Pjongjang kako bi se sastao s Kim Jong Unom i zatražio vojnu pomoć, posebno granate i projektile.

Najbliži saborci

Kim Džong Un, sjevernokorejski vođa, čestitao je rođendan ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu, nazvavši ga „najbližim saborcem”.

Čestitajući Putinu 72. rođendan, koji je bio 7. oktobra, Kim Džong Un je dodao da će odnosi njihovih zemalja biti podignuti na novi nivo.

Od početka ruske invazije na Ukrajinu februara 2022. godine, veze Moskve i Pjongjanga su ojačane, što je zabrinulo zapadne države.

Sjevernokorejski lider je rekao i da će ubrzati korake kako bi državu učinio vojnom supersilom sa nuklearnim oružjem.

Citirajući sjevernokorejski državni medij KCNA, Jonhap njuz je prenio da je Kim pohvalio odnose sa Rusijom, izjavivši da su od Putinove posjete Pjongjangu u junu postali „nepobjedivi i vječni”.

“Susreti i drugarske veze među nama dodatno će učvrstiti vječne, prijateljske temelje Sjeverne Koreje i Rusije”, dodao je.

Putin i Kim su u junu 2024. godine potpisali sveobuhvatni sporazum o međusobnoj pomoći dvije zemlje u slučaju „agresije” na neku od te dvije zemlje, nazivajući ga „temeljnim dokumentom”.

Nejasno je šta bi predstavljalo agresiju.

Kima optužuju da pomaže Rusiju u ratu protiv Ukrajine, snabdjevajući je oružjem u zamjenu za ekonomsku i tehnološku pomoć.

Sve je više dokaza da Rusija raspoređuje sjevernokorejske rakete u Ukrajini.

Šef NATO-a o ovom prijateljstvu

“Kada su oni sve više složni – autoritarni režimi poput Sjeverne Koreje i Kine, Irana, Rusije, onda je još važnije da smo mi složni kao zemlje koje vjeruju u slobodu i demokratiju”, rekao je Stoltenberg na samitu NATO-a u julu.

Rastuća bliskost između Rusije i drugih azijskih zemalja znači da je još važnije da NATO surađuje sa saveznicima u Aziji i Pacifiku, rekao je glavni tajnik Saveza, dodajući da je to razlog zašto su čelnici iz Australije, Japana, Novog Zelanda i Južne Koreje pozvani na samit NATO-a u Washingtonu sljedeći mjesec.

Stoltenberg je također rekao kako očekuje da će Kanada ispuniti cilj NATO-a o trošenju 2 posto bruto domaćeg proizvoda na obranu.

Kanadska liberalna vlada, koja je uložila milijarde u socijalne programe, troši samo 1,37 posto BDP-a na svoju vojsku. U aprilu je objavio plan za postizanje 1,76 posto do 2030.

Ostale članice NATO-a “zabrinute su za fiskalnu ravnotežu, žele trošiti novac na zdravstvo (i) obrazovanje”, rekao je, dodajući da “ako nismo u stanju očuvati mir, onda ono što radimo na zdravstvu i klimatskim promjenama i obrazovanju … neće uspjeti.”