Više od 6.600 učesnika “Marša mira” stiglo je u Potočare nakon što su tokom dva i po dana prepješačili blizu 100 kilometara. Iako su ih pratile nepovoljne vremenske prilike, nisu posustali.
Kretali su se trasom poznatom kao “put spasa”, ali i “put smrti”, kojom su u julu 1995. godine Bošnjaci pokušavali doći do slobodne teritorije, bježeći od sigurne smrti – ovog puta u suprotnom pravcu.
Ove godine, više od 60 posto učesnika bili su mladi, što pokazuje njihovu posvećenost očuvanju sjećanja na tragične događaje iz jula 1995. godine – mjeseca koji je ostao duboko urezan u historiju Bosne i Hercegovine zbog brutalnog genocida nad Bošnjacima u Srebrenici.
Za preživjele koji su tada stigli do Nezuka, mjesta nadomak Sapne, upravo je taj kraj predstavljao nadu za novi početak. Mnogi su tada, danima i sedmicama, kroz planine i šume, pokušavali izbjeći neprijateljske zasjede i smrt.
Trasa ovogodišnjeg Marša mira obuhvatila je 22 lokacije: Nezuk, Baljkovica, Parlog, Crni Vrh, Snagovo, Liplje, Jošanica, Donja Kamenica, Bakrači, Glodi, Udrč, Cerska, Kaldrmica, Đugum, Mravinjci, Burnice, Kameničko Brdo, Ravni Buljim, Jaglići, Šušnjari, Budak i konačno – Potočari, odnosno Memorijalni centar.
Za učesnike su tokom pohoda bila organizovana prenoćišta u kampovima u Liplju i Mravinjcima, gdje su prikazivani dokumentarni filmovi i izvedene pozorišne predstave.
Marš mira je fizički izuzetno zahtjevan, ali njegovi učesnici ističu da je to najmanje što mogu učiniti u znak sjećanja i poštovanja prema nevinim žrtvama, kao i prema onima koji su poginuli pokušavajući da se spase.
Među najmlađim žrtvama koje će ove godine biti ukopane su Senajid Avdić, sin Husejina, i Hariz Mujić, sin Ramiza – obojica stari samo 19 godina kada su ubijeni u julu 1995. godine. Njihovi posmrtni ostaci, nakon tri decenije, biće položeni u vječni mir.
Procjenjuje se da će ukopu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida počinjenog u zaštićenoj zoni UN-a, prisustvovati oko 150 hiljada ljudi, prema podacima Organizacionog odbora, prenosi Avaz.