U dijelu grada koji su blokirali studenti i okupljeni građani, prema riječima prisutnih, snažan zvučni talas ispaljen od strane pripadnika MUP-a Srbije prekinuo je minute šutnje.
Na jednom od video snimaka koji su demonstranti objavili na mreži X vidi se veća grupa građana kako se povlači ka rubovima ulice nakon udara akustičnih talasa.
S obzirom na to da tokom prethodnih protesta nisu osjetili ovakav udar, okupljeni tvrde da je MUP Srbije večeras prvi put zvanično upotrijebio akustične, odnosno zvučne topove za razbijanje demonstracija.
Iako je ova tehnologija, poznata pod nazivom LRAD (Long-Range Acoustic Device), zabranjena u mnogim državama, mediji u Srbiji su ranije potvrdili da je nabavljena.
Akustični uređaji velikog dometa, kolokvijalno zvani “zvučni topovi”, funkcionišu emitovanjem zvučnih frekvencija usmjerenih ka određenom prostoru, bilo otvorenom ili zatvorenom.
Ovi udari spadaju u kategoriju “nesmrtonosnog oružja” koje odašilje zvučne tonove određenih decibela, iritirajući slušne organe i izazivajući dezorijentaciju i paniku. Domet im varira od 300 do 4000 metara, a iako proizvođači tvrde da nisu štetni po zdravlje, zbog mogućih posljedica u mnogim državama su zabranjeni.
Za policijske namjene, radna frekvencija ovih uređaja iznosi oko 136 decibela, dok ljudsko uho obično može podnijeti do 120 dB prije nego što osjeti bol. Stručnjaci preporučuju korištenje zaštitnih slušalica pri izlaganju buci jačoj od 90 decibela.
Zbog sposobnosti da pokriju široko područje i djeluju odvraćajuće, zvučni topovi se koriste u vojnim jedinicama za osiguranje objekata, kao i na vojnim brodovima, gdje služe za omamljivanje i dezorijentaciju ciljeva, ali s mnogo snažnijim i potencijalno smrtonosnim efektima.