Ovih dana smo svjedoci međusobnih optužbi i prijetnji dvije najveće svjetske sile, Sjedinjenih Američkih Država i Rusije, oko pitanja “južne plinske interkonekcije” u Bosni i Hercegovini. Odaslata su oštra saopćenja s obje strane, koje se međusobno optužuju za “neokolonijalizam” i “rusofiliju” a u središtu tog hibridnog rata se našla ponovo naša zemlja, neki bi rekli ni kriva bi dužna.

               Izvor: balkans.aljazeera.net 

Koplja se lome oko pitanja sjedišta buduće kompanije, našeg “južnog toka”. Da li će biti u Sarajevu ili Mostaru? Sa jedne strane HDZ tvrdo stoji pri stavu da to bude u Mostaru, što brane vitalnim nacionalnim interesima i strahom od majorizacije Hrvata zbog već od ranije uspostavljenim sjedištem BH Gasa, kojeg od njegovog osnivanja kontroliše bošnjačka strana, pretežito SDA. Sa druge strane probošnjačke (“bosanske”) stranke grčevito drže odbranu svojih stavova u strahu od opet majorizacije, ali sada Bošnjaka, koji sa osnivanjem nove kompanije u Mostaru gube mehanizam vladanja budućim novim i nesumnjivo profitabilnim preduzećem. 

                      Izvor:tuzlanski.ba
 
Hibridni rat na ovu temu je započeo saopćenjem medija o sastanku političkih aktera (uglavnom probošnjačkih-probosanskih partija) sa američkim ambasadorom i novim predstavnicima vlade SAD-a, na kojem se tražilo iznalaženje hitnog dogovora o južnoj interkonekciji. Nakon ovog sastanka uslijedilo je dramatično upozorenje ruske ambasade da ovakav presedan “podsjeća na američko uplitanje u Ukrajinsku krizu” čime je neprimjereno i reklo bi se nedobronamjerno Bosni prikačen ukrajinski scenario. Ruski ambasador nakon ovog  trapavog saopćenja treba u najmanju ruku dati pojašnjenje i izvinjenje za nepotrebno uznemiravanje javnosti.
 

Jer kako drugo nazvati seriju oštrih odgovora koje je započeo Damir Arnaut bosanski ambasador u Njemačkoj,  koji je ovo saopćenje povezao sa prijetnjom ratom koju je prije više od 30 godina izgovorio presuđeni ratni zločinac Radovan Karadžić. Na ovo su se nadovezali silni prozapadno orijentisani ali “nezavisni” analitičari i mediji koji nastavljaju dolijevati ulje na vatru i spinujući nepotrebnu krizu kako bi se bar na kratko zaboravilo na svakodnevne ekonomske probleme ali i mnogo važnije teme kao što su ispunjavanje agende za članstvo u EU. Naravno pri tome ne treba zaboraviti ni rješavanje ovakvih problema kao što je pitanje južne interkonekcije. 


                 Izvor: raport.ba

E sad, kako raspetljati ovaj čvor?! Pa zar svima nama nije potrebno na prvom mjestu ojačati međusobno povjerenje i razbiti strah od majorizacije. Ako smo iskreni u svojim namjerama u pogledu euroatlantskih integracija, zar onda nije potpuno nebitno gdje će biti sjedište buduće plinske interkonekcije, ako će se sve zatvoriti u jedan zajednički energetski prsten koji će građanima Bosne i Hercegovine osigurati jeftiniju cijenu plina i neprekidno snabdjevanje zaštićeno od ucjenjivanja bilo koje strane. Potpuno je normalno i “legitimno” da sjedište buduće plinske kompanije sa južnim priključkom na jadransko-jonski plinovod, azerbejdžanki i turski plin, te skladišta LNG-a na Krku, bude u najvećem hercegovačkom gradu Mostaru gdje je smještena aluminijska industrija. 
Tako bi se i ta regija nastavila razvijati zajedno sa ostalim dijelovima cjelovite Bosne i Hercegovine, bez nepotrebnih geopolitičkih prepucavanja. A za normalan život građana su najvažnije ekonomska i sigurnosna stabilnost.
 
(Ovaj članak izražava stavove autora i ne izražava nužno stavove portala Smartinfo.ba)