Politička i pravna drama u institucijama BiH dobija novi epilog: dvojica državnih zastupnika – Šemsudin Mehmedović i Jasmin Emrić – danas su podnijeli krivične prijave protiv bivšeg direktora SIPA-e Darka Ćuluma i predsjedavajuće Vijeća ministara BiH Borjane Krišto.

Krivične prijave predane – kako je i najavljeno

Ovu informaciju javnosti je putem svog zvaničnog Facebook profila potvrdio zastupnik Mehmedović, poručivši:

“Danas predata krivična prijava protiv: 1. Darko Ćulum, bivši direktor SIPA-e i 2. Borjana Krišto, predsjedavajuća Vijeća ministara BiH. Obećano prije nekoliko dana!”

Time su potvrdili ranije najave, koje su se temeljile na žestokim kritikama upućenim povodom ponovnog imenovanja Darka Ćuluma na direktorsku poziciju Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), uprkos brojnim kontroverzama koje to imenovanje prate.

Konferencija za medije najavljena za sutra

Zastupnici nisu iznosili detalje sadržaja krivičnih prijava, ali su najavili da će više informacija biti saopćeno sutra (utorak) u 11:00 sati, na konferenciji za medije u zgradi Parlamentarne skupštine BiH. Javnost sada s nestrpljenjem iščekuje dodatna objašnjenja o osnovu prijava, kao i pravnim argumentima koji stoje iza njih.

Teške optužbe i upozorenja

Podsjetimo, Mehmedović je još prošle sedmice u intervjuu istaknuo da povratak Darka Ćuluma na čelo SIPA-e smatra ne samo štetnim, već i opasnim po vladavinu prava u BiH.

“Ćuluma treba smijeniti i krivično goniti. Nedopustivo je dodatno urušavanje i ismijavanje SIPA-e”, rekao je tada Mehmedović, tvrdeći da se radi o očitom primjeru “samovlašća” i zanemarivanja pravne države.

Uz kritike na račun Ćuluma, Mehmedović je izričito naveo da i Borjana Krišto snosi odgovornost, jer je kao predsjedavajuća Vijeća ministara, kako kaže, propustila da reaguje i time postala “počinitelj krivičnog djela nepostupanja”.

Šira politička pozadina slučaja

Krivične prijave dolaze u kontekstu rastućih sumnji i javnih debata o političkoj pozadini i zakonitosti Ćulumovog povratka na direktorsku funkciju. Mnogi u javnosti postavljaju pitanja – da li je ovakva odluka donesena na temelju političkih dogovora, mimo zakonom propisanih procedura?

Dodatnu sumnju budi i činjenica da je Ćulumovo prvo razrješenje također bilo predmetom osporavanja, a njegov novi angažman sada se doživljava kao signal političke trgovine unutar izvršne vlasti. Kritičari tvrde da se ovim korakom dodatno kompromituje profesionalnost i nezavisnost jedne od ključnih sigurnosnih institucija u državi.

U fokusu: odgovornost izvršne vlasti

S obzirom na to da Vijeće ministara ima važnu ulogu u procesu imenovanja direktora SIPA-e, potezi Borjane Krišto i njenih kolega iz izvršne vlasti postali su predmet intenzivne javne i političke kritike. Upravo zbog toga se i ona našla među imenima u krivičnoj prijavi.

Bitka za institucije tek počinje

Podnošenjem krivičnih prijava Mehmedović i Emrić žele otvoriti institucionalnu raspravu i moguće sudsko razmatranje o zloupotrebama funkcije i odgovornosti u vrhu vlasti. Ako pravosuđe prihvati ove prijave, slučaj bi mogao imati dalekosežne političke posljedice.

S obzirom na trenutnu krizu povjerenja u institucije BiH, sve oči sada su uprte u pravosudne organe, koji će morati dokazati da su sposobni i spremni djelovati u skladu sa zakonom, bez političkih utjecaja.

EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW