Košarac pozvao EU da prestane sa diskriminacijom bh. prevoznika
Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Staša Košarac, pozvao je Evropsku uniju da pokaže konkretna djela i podršku Bosni i Hercegovini, posebno kada je riječ o pravima domaćih prevoznika koji su trenutno izloženi diskriminatornim mjerama u vezi s dozvoljenim boravkom u zemljama EU.
Nakon masovnog protestnog defilea prevoznika održanog danas u Sarajevu, Košarac je izjavio da očekuje da ministar komunikacija i prometa BiH, Edin Forto, već sutra uputi inicijativu prema Vijeću ministara BiH, te da predsjedavajuća Borjana Krišto zakaže hitan sastanak s Delegacijom EU u BiH.
“EU često ističe da je prijatelj BiH. Sada je vrijeme da to pokažu i konkretnim potezima – podrškom domaćim prevoznicima! To s pravom očekujemo od Delegacije EU”, istakao je Košarac.
Naglasio je kako su prevoznici iz cijele zemlje upozorili na niz ozbiljnih problema, od kojih je najveći upravo restriktivni režim boravka vozača u EU – maksimalno 90 dana unutar 180 dana – što ozbiljno ugrožava njihovo poslovanje.
Košarac je podsjetio da su ovo pitanje razmatrali još u junu prošle godine na sjednici Vijeća ministara, kada su nadležna ministarstva vanjskih poslova i sigurnosti zadužena da pokrenu pregovore s EU u cilju izuzeća bh. vozača iz postojećih ograničenja.
“Apelujem na ministre Elmedina Konakovića i Edina Fortu, zamjenika ministra sigurnosti Bošnjaka te ostale relevantne institucije da hitno pokrenu konsultacije i intenziviraju pregovore sa EU radi pronalaska rješenja”, poručio je Košarac putem Instagrama.
Prije protesta: Prevoznici iznijeli zahtjeve, najavili “francuski model”
Više od 500 kamiona iz svih krajeva BiH danas je u koloni prošlo kroz Sarajevo, u znak protesta zbog lošeg položaja domaćih prevoznika.
Prevoznici su poručili da će 28. aprila stupiti u potpunu blokadu drumskog saobraćaja, ukoliko vlasti ne ispune njihove zahtjeve. Među ključnim zahtjevima su: zaštita vozača iz BiH od zabrane ulaska u EU, povrat akciza, digitalizacija carinskih i graničnih procedura, te smanjenje administrativnih troškova poslovanja.
“Bez nas nema doručka, ručka ni večere”, poručili su jasno, najavljujući moguće radikalizovanje svojih mjera po uzoru na francuske sindikalne blokade.