Njemačka je prošle godine prvi put od kraja Hladnog rata postala najveći evropski potrošač u sektoru odbrane, nakon što je potrošila milijarde na nabavke.
Drugi najveći potrošači u Evropi u 2024. godini bili su Velika Britanija sa 71,9 milijardi eura (81,8 milijardi dolara), a slijede Ukrajina i Francuska, obje sa 56,9 milijardi eura (64,7 milijardi dolara), saopćio je u ponedjeljak Međunarodni institut za istraživanje mira u Stockholmu (SIPRI).
U godišnjem izvještaju istraživača o nacionalnim vojnim rashodima navodi se da su vojni izdaci Njemačke prošle godine dostigli 77,8 milijardi eura (88,5 milijardi dolara), čime su nadmašili Veliku Britaniju, koja je prethodno bila na prvom mjestu. Time je Njemačka postala najveći potrošač u Evropi u realnom smislu i četvrti u svijetu, iza SAD-a (997 milijardi dolara), Kine (314 milijardi dolara) i Rusije (149 milijardi dolara), piše Euractiv.
Sve evropske zemlje, izuzev Malte koja je neutralna, povećale su vojne troškove, podižući ukupne iznose iznad najviših nivoa iz doba Hladnog rata. Najveći međugodišnji skokovi zabilježeni su u Rumuniji (43 posto), Holandiji (35 posto), Švedskoj (34 posto) i Češkoj Republici (32 posto).
U poređenju sa 2023. godinom, Poljska je ostvarila najveći porast potrošnje na odbranu u 2024. godini – za 31 posto – dostigavši 33,4 milijarde eura (38,0 milijardi dolara).
“Najnovije politike usvojene u Njemačkoj i mnogim drugim evropskim zemljama ukazuju na to da je Evropa ušla u period visokih i rastućih vojnih troškova koji će se vjerovatno nastaviti u doglednoj budućnosti”, izjavio je Lorenzo Scarazzato, istraživač u SIPRI-ju.
Koliko god te brojke bile visoke, one otkrivaju koliko ključne evropske zemlje još moraju uložiti da bi nadmašile, ili čak samo ispunile, cilj NATO-a o izdvajanju dva posto BDP-a za odbranu.
S obzirom na to da američki predsjednik Donald Trump insistira na povećanju na pet posto BDP-a, očekuje se da će lideri EU pokušati dogovoriti prihvatljiv iznos na predstojećem samitu u Hagu u junu. Prema diplomatskim izvorima, kompromis bi mogao biti postignut na nivou između tri i 3,5 posto.