Poruka povodom 30. godišnjice genocida
Vrhovni lider Islamske Republike Iran, ajatolah Ali Khamenei, oglasio se povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici, ističući tragediju iz jula 1995. kao jasan dokaz licemjerstva Zapada kada je riječ o ljudskim pravima. Njegova poruka objavljena je na zvaničnom nalogu na platformi X (bivši Twitter).

Podsjećanje na 12. juli 1995.
Khamenei je u objavi posebno naglasio datum 12. juli 1995. godine, dan nakon što je Srebrenica, tadašnja “zaštićena zona” pod zaštitom Ujedinjenih nacija, pala u ruke Vojske Republike Srpske. Taj datum simbolizira početak sistematskih zločina: razdvajanja muškaraca i dječaka od žena, masovnih egzekucija, deportacija i pokušaja prikrivanja zločina.

Kritika međunarodne zajednice
Ajatolah je oštro kritikovao ulogu međunarodne zajednice, optužujući je ne samo za nesposobnost, već i za svjesno ignorisanje genocida koji se, kako je naveo, “odvijao pred njihovim očima”. Posebno se osvrnuo na Sjedinjene Američke Države i druge zapadne sile koje, prema njegovim riječima, uporno govore o ljudskim pravima, ali selektivno reaguju na patnje nevinih.

Srebrenica kao ogledalo svjetske nepravde
„Ko god želi da vidi laži o tvrdnjama o ljudskim pravima treba da pogleda Srebrenicu“, napisao je Khamenei. U svojoj poruci, on genocid u Srebrenici prikazuje ne samo kao historijsku tragediju, već i kao simbol globalne nepravde i političke dvoličnosti.

Sjećanje kao poziv na istinu i odgovornost
U trenucima kada se širom BiH i svijeta komemorira 30 godina od jednog od najstrašnijih zločina u Evropi nakon Drugog svjetskog rata, Khameneijeva izjava naglašava važnost da se sjećanje ne svodi samo na formalni pijetet. Njegova poruka nosi i političku težinu – podsjećanje na Srebrenicu, prema njemu, treba biti akt otpora licemjerstvu, poziv na istinu, i upozorenje da se genocid ne smije zaboraviti niti dozvoliti da se ponovi.

Poruke u kontrastu s globalnim izjavama
Dok brojni svjetski lideri ističu saosjećanje i solidarnost sa žrtvama i preživjelima, Khamenei koristi priliku da upozori na dublje političke i moralne implikacije genocida. Njegov ton je snažniji, direktniji i više usmjeren na kritiku sistema međunarodnih odnosa koji, kako tvrdi, još uvijek ne pruža zaštitu nevinima kada je to najpotrebnije.

U kontekstu sjećanja na Srebrenicu, ajatolah Khamenei ponovo je naglasio da ovaj događaj ne smije biti samo lekcija iz prošlosti, već i stalni podsjetnik na odgovornost svih – naročito onih s moći – da djeluju protiv zla kad god se ono pojavi.

EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW