Problema s kojima se suočavaju onkološki pacijenti je mnogo. Iako se stalno pokušava doprijeti do nadležnih da se ti problemi što prije riješe, nismo svjedoci nekog pomaka. Bolesni ljudi umiru dok čekaju lijekove, a trenutni zakonski okvir i propisane norme koje se ne provode preko 20 godina, imaju za posljedicu nedostatno finansiranje Fonda solidarnosti. Hoće li se jedan od gomilu problema konačno riješiti?

Najnovija vijest u vezi ove teme jeste da će zastupnici Trojke (SDP BiH, Narod i Pravda i Naša stranka) u Parlamentu Federacije BiH pokrenuti hitne izmjene zakonskih propisa kako bi se riješio problem sa listama čekanja za onkološke pacijente u Federaciji BiH.

Trenutni zakonski okvir i propisane norme koje se ne provode preko 20 godina, a što za posljedicu ima nedostatno finansiranje Fonda solidarnosti, nesumnjiv su pokazatelj da su izmjene potrebne i hitne.

Kantoni trenutno nisu u mogućnosti da preuzmu aktivniju ulogu u rješavanju finansiranja najtežih oboljenja, a posebno problema sa listama čekanja za onokološke pacijente u Federaciji BiH.

Hitnim izmjenama zakonskih propisa koji reguliraju ovu oblast omogućit će se da i sami kantoni, odnosno kantonalni zavodi zdravstvenog osiguranja, uzmu aktivnije učešće u potpunom rješavanju ovog problema.

Upravo su kantoni i kantonalni zavodi zdravstvenog osiguranja, u skladu sa ustavnim uređenjem FBiH, ključne institucije u sistemu zdravstvene zaštite u FBiH, a sredstva koja prikupljaju su sredstva koja su namijenjena za zdravstvenu zaštitu, ali je potrebno omogućiti njihovu prohodnost.

Postojanje listi čekanja za onkološke pacijente je neprihvatljivo i smatramo da je jedino pravedno rješenje potpuno ukidanje listi čekanja. Duboko vjerujemo, kako je to bilo i u nekim ranijim slučajevima, da će svi zastupnici u Parlamentu Federacije BiH pokazati odgovornost i podržati navedene izmjene. Ljudski životi moraju biti iznad politike i bilo kojih stranačkih interesa i vjerujemo da će i ovaj put biti tako.

Istovremeno, pozivamo i ministra zdravstva FBiH Nediljka Rimca da se aktivnije uključi u rješavanje ovog problema koji je primarno u njegovoj nadležnosti. Zakonska obaveza je da se lista lijekova Fonda solidarnosti ažurira dva puta godišnje. Nažalost, posljednje ažuriranje je urađeno 2019. i zbog te neažurnosti trpe sami pacijenti.

Istovremeno, Skupština Kantona Sarajevo će paralelno sa ovim procesom, početkom septembra, održati hitnu sjednicu na kojoj će naložiti Zavodu zdravstvenog osiguranja KS da se kreira poseban program za finansiranje lijekova koji nisu dio trenutne liste, a neophodni su za onkološke pacijente sa područja Kantona Sarajevo. Hitna sjednica Skupštine Kantona Sarajevo u kojoj stranke Trojke čine većinu, bit će, nadamo se, održana početkom septembra.

Osim poziva svim zastupnicima u Parlamentu FBiH da izmjene i dopune zakonskih propisa zajednički podržimo, pozivamo i sve druge kantone u FBiH da već sada planiraju održavanje hitnih sjednica početkom septembra. Zajedničkim naporima različitih nivoa vlasti vjerujemo da liste čekanja za onkološke pacijente mogu biti ukinute već narednog mjeseca.

Dodatno, Vlada FBiH će za 2025. godinu planirati izdvajanje značajnijih budžetskih sredstava za liječenje onkoloških pacijenata. Uz uključivanje kantona, to bi bio put da liste čekanja za onkološke pacijente postanu prošlost bez odlaganja, saopćeno je iz Naroda i Pravde, a prenosi Raport.

Već odavno upozoravamo na ovaj problem

U bezbroj tekstova na našem portalu, kao i u emisijama VOX-a upozoravali smo na ovaj problem. Zdravstvo u našoj zemlji, generalno, nije na stabilnim nogama, a problemi onkoloških pacijenata su samo jedni u nizu.

Podsjetimo da je Enida Glušac, predsjednica Udruženja „Renesansa“, koje okuplja žene oboljele od karcinoma dojke, dala izjavu za Avaz da se liste čekanja samo povećavaju i dodala:

“Bojim se da će se samo nastaviti povećavati, jer mi imamo više od 2.000 pacijenata na listama čekanja, što za određene medicinske usluge, što za terapije, a od toga je samo 500 onkoloških pacijenata. S druge strane, periodično imamo problem s deficitarnim citostaticima, gdje se svakih nekoliko mjeseci dešava da po nekoliko citostatika nedostaje kliničkim centrima.”, rekla je Glušac.

Naglasila je da se pribojava kako bi u cijeloj toj situaciji mogao nastati novi problem – povlačenje farmaceutskih kompanija s tržišta BiH.

“Mi, zapravo, živimo u pravom apsurdistanu. Dok, s jedne strane, imamo onkološke pacijente koji umiru čekajući određeni lijek, za iste te lijekove farmaceutske kompanije moraju platiti uništavanje, jer su ih oni nabavili na vrijeme, ali isto to nije učinio Zavod.”, objašnjava Glušac.

Potrebno je da ovaj potez predstavnika Trojke bude sproveden i zaživi u praksi kako bi se barem malo olakšalo bolesnicima u našoj zemlji. Također, jako je važno da se istim primjerom vode i drugi kantoni, jer znamo koliko je složena situacija i u Kliničkim centrima u Tuzli, Mostaru i ostalima.