General HVO-a, protiv kojeg je Tužilaštvo Bosne i Hercegovine 2015. godine podiglo jednu od najopsežnijih optužnica zbog ratnih zločina nad bošnjačkim civilima i ratnim zarobljenicima, nastavit će živjeti kao slobodan čovjek u Hrvatskoj.

Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu danas je na svojoj službenoj stranici objavilo kratko saopćenje u kojem navodi da je 17. jula donijelo odluku o obustavi istrage protiv hrvatskog državljanina rođenog 1970. godine, koja je bila pokrenuta zbog osnovane sumnje u počinjenje krivičnih djela protiv čovječnosti i međunarodnog prava, uključujući ratne zločine nad civilima i vojnim zarobljenicima – zbog nedostatka dokaza.

Iako njegovo ime nije eksplicitno navedeno u saopćenju, prema saznanjima Jutarnjeg lista, riječ je o generalu HVO-a Zlatanu Miji Jeliću.

Podsjećamo, Tužilaštvo BiH je u oktobru 2020. predmet protiv Jelića predalo DORH-u, budući da se Jelić, koji je prethodno boravio u BiH, preselio u Hrvatsku, čime je postao nedostupan pravosudnim institucijama BiH. Međutim, gotovo pet godina kasnije, DORH je odlučio obustaviti postupak protiv njega.

Šira hrvatska javnost čula je za Zlatana Miju Jelića uoči obilježavanja 25. godišnjice vojno-redarstvene operacije Oluja, u ljeto 2020. godine, kada je iz ruku predsjednika Zorana Milanovića primio odlikovanje za zasluge brigada i specijalne policije HVO-a u oslobađanju Hrvatske. Taj potez izazvao je burne reakcije bivših logoraša iz BiH, medija i političkih predstavnika.

Optužnica Tužilaštva BiH protiv Jelića bila je zasnovana na dokazima koje su prikupili istražitelji Haškog tribunala tokom postupaka protiv šestorice političkih i vojnih lidera bosanskohercegovačkih Hrvata, uključujući Jadranka Prlića, te u predmetu protiv Mladena Naletilića Tute i njegove “kažnjeničke bojne”. Haaški sud je Prlića i još pet optuženika osudio na više od 100 godina zatvora, a ime Zlatana Mije Jelića spominje se na više mjesta u pravosnažnoj presudi.

Na osnovu tih dokaza, Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv Jelića zbog komandne odgovornosti, tereteći ga za ratni zločin protiv čovječnosti koji je obuhvatao protivpravno zatvaranje civila, etničko čišćenje, naređivanje prisilnog rada ratnih zarobljenika, te odgovornost za smrt i ranjavanje najmanje 40 zarobljenika tokom prisilnog rada na frontu kod Mostara.

Također, u optužnici se navodi da je Jelić, kao general Vojne policije HVO-a, bio direktno odgovoran za logor Heliodrom u Mostaru, u kojem je bilo zatočeno oko 200 osoba.

Prenosi Raport.

EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW