Mandat EUFOR-a u BiH obuhvata izvršne i neizvršne ovlasti. Izvršni mandat, definisan rezolucijama Vijeća sigurnosti UN-a, omogućava mu primjenu vojnog dijela Dejtonskog sporazuma. Neizvršni mandat usmjeren je na jačanje sigurnosnih kapaciteta BiH i podršku njenom putu ka EU.
Posljednjih dana postavlja se pitanje da li EUFOR može uhapsiti Milorada Dodika, Nenada Stevandića i Radovana Viškovića, nakon što je Sud BiH izdao nalog za njihovo privođenje. Pravno gledano, EUFOR nema ovlasti za hapšenja, ali može podržati domaće sigurnosne agencije, uključujući SIPA-u.
Austrijski list Der Standard prenosi da bi EUFOR mogao pružiti asistenciju u privođenju Dodika ako se izda službeni nalog, uz mogućnost NATO intervencije. Ovaj scenario izaziva zabrinutost zbog potencijalne eskalacije nasilja u BiH. Istovremeno, postoje spekulacije da bi Dodik mogao potražiti azil u inostranstvu, dok je Stevandić već otišao u Srbiju.
EUFOR je naglasio da ostaje nepristrasan i da djeluje isključivo u skladu s Dejtonskim sporazumom. Profesor Sead Turčalo ističe da mandat EUFOR-a nije pasivan te da može pružiti podršku domaćim institucijama kako bi se očuvala stabilnost. Uloga EUFOR-a u ovim procesima mogla bi biti ključna za jačanje vladavine prava u BiH.