Predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, Denis Zvizdić, zakazao je 26. hitnu sjednicu ovog doma za utorak, 29. juli 2025. godine. Sjednica će obuhvatiti niz važnih tačaka, a u fokusu su etnička zastupljenost u državnim institucijama, izmjene zakona o SIPA-i te ratifikacija sporazuma sa Evropskom unijom.
Zastupljenost konstitutivnih naroda – pitanje ustavne jednakopravnosti
Jedna od ključnih tačaka dnevnog reda odnosi se na razmatranje podataka o etničkoj zastupljenosti zaposlenih u institucijama Bosne i Hercegovine. Inicijativu su predložili poslanici Jasmin Emrić, Ermina Salkičević-Dizdarević, Elvisa Hodžić, Šemsudin Mehmedović i Aida Baručija.
U dokumentu koji prati ovu tačku navodi se da će fokus biti na uzrocima i posljedicama neprovođenja Ustava BiH i relevantnih zakona koji garantiraju proporcionalnu zastupljenost konstitutivnih naroda i ostalih. Očekuje se intenzivna rasprava o tome kako je institucionalna neravnoteža doprinijela osjećaju marginalizacije pojedinih zajednica, ali i o mogućim mjerama za korekciju tih disproporcija.
Ova tema već mjesecima izaziva polemike u javnosti, a poslanici koji stoje iza prijedloga zahtijevaju konkretne korake i političku volju kako bi se zaustavilo sistemsko kršenje principa ravnopravnosti.
Hitne izmjene Zakona o SIPA-i
Još jedna važna tačka je Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA). Predlagač ovog zakona, poslanik Jasmin Emrić, zatražio je razmatranje po hitnom postupku, zbog, kako navodi, potrebe za hitnim uređenjem pitanja kontinuiteta rukovođenja ovom ključnom sigurnosnom institucijom.
Ova inicijativa dolazi u jeku aktuelne afere oko ponovnog imenovanja Darka Ćuluma na čelo SIPA-e, što je izazvalo političku buru i niz reakcija, uključujući i podnošenje krivičnih prijava protiv Ćuluma i predsjedavajuće Vijeća ministara BiH Borjane Krišto.
Predložene izmjene zakona, iako još nisu javno detaljno predstavljene, imaju za cilj jasno definisati mehanizme smjene i imenovanja rukovodilaca kako bi se izbjegle političke manipulacije i institucionalne blokade u budućnosti.
Sporazum s EU o finansiranju reformske agende
Na dnevnom redu će se naći i tačka koja se odnosi na davanje saglasnosti za ratifikaciju Sporazuma o finansiranju Godišnjeg akcionog plana za BiH za 2024. godinu. Sporazum je sklopljen između Evropske unije, koju predstavlja Evropska komisija, i Bosne i Hercegovine, u ime koje nastupa Direkcija za evropske integracije Vijeća ministara BiH.
Ovaj sporazum predstavlja jedan od ključnih dokumenata u okviru pretpristupne pomoći EU, a njegova ratifikacija otvara pristup finansijskim sredstvima namijenjenim provedbi reformi u skladu sa evropskom agendom.
Poslanici očekuju da će se razmotriti transparentnost utroška sredstava iz ovakvih fondova, kao i efikasnost realizacije dosadašnjih akcijskih planova koji su bili predmet finansiranja EU.
Očekivanja i značaj sjednice
S obzirom na osjetljive teme koje će se naći pred zastupnicima – uključujući pitanja nacionalne ravnopravnosti, rukovođenja sigurnosnim institucijama i međunarodnog finansiranja – očekuje se dinamična i potencijalno burna sjednica.
Zvizdićeva odluka da sazove hitnu sjednicu ukazuje na rastuću političku napetost i potrebu za institucionalnim odgovorima. Ishodi sjednice mogli bi značajno uticati na političku klimu u zemlji, kao i na budući odnos institucija prema Ustavu i zakonima BiH.