FortoFoto: tuzlanski.ba

Edin Forto: “Suluda politika SNSD-a koči reformske zakone koji nisu visoka politika”

Ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine Edin Forto izjavio je kako će uložiti dodatne napore da se dva zakona, koji su danas odbačeni, ponovo vrate na dnevni red Parlamenta BiH. Kako je istakao, razlog odbijanja ovih zakona leži u, kako je nazvao, „suludoj politici SNSD-a“, koja, prema njegovim riječima, blokira i one inicijative koje nisu politički osjetljive, već direktno utječu na svakodnevnu sigurnost građana.

Prvi zakon odnosi se na tehničku, ali važnu izmjenu Zakona o komunikacijama, kojom bi se Bosni i Hercegovini omogućilo da uvede univerzalni broj za hitne slučajeve – 112. Uvođenjem tog broja BiH bi konačno prestala biti jedina evropska zemlja bez jedinstvenog sistema hitne pomoći, koji objedinjuje vatrogasce, hitnu medicinsku pomoć i policiju. Uprkos njegovoj važnosti za javnu sigurnost i usklađivanje s praksama Evropske unije, zakon nije dobio podršku u državnom parlamentu.

Drugi zakon koji je odbačen tiče se izmjena i dopuna Zakona o bezbjednosti saobraćaja, kojim bi se unaprijedili standardi sigurnosti na cestama širom Bosne i Hercegovine. Forto je izrazio žaljenje što ni ovaj zakon nije prošao, naglašavajući kako se radi o pitanju koje nikako ne bi smjelo biti predmetom političkog nadmudrivanja.

– Žao mi je što nema zdravog razuma u SNSD-u da podrže nešto što apsolutno ne bi trebalo da bude visoka politika, poput sigurnosti na našim cestama – izjavio je Forto.

Dodao je da je krajnje vrijeme da se prekine sa politikom blokada i da se zemlja usmjeri ka istinskim reformama koje će je približiti Evropskoj uniji.

– Suluda politika mora konačno prestati. Fokus mora biti na stvarnoj proevropskoj politici koja će Bosnu i Hercegovinu voditi ka Briselu. Sa trenutnim djelovanjem SNSD-a, apsolutno nema kapaciteta da uđemo u ozbiljne reforme i da usvajamo pravnu stečevinu Evropske unije – rekao je Forto.

Na konferenciji za novinare, ministar je odgovarao i na pitanja vezana za situaciju u Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA). Izrazio je zabrinutost zbog, kako je rekao, izuzetno neuobičajenog slučaja u kojem je veliki broj zaposlenih istovremeno otvorio bolovanje.

– Prema informacijama koje imam, više radnika BHANSA-e u vrlo kratkom roku prijavilo je bolovanje. Takva pojava je vrlo neobična i treba se istražiti – poručio je Forto.

Takođe je naglasio da plata zaposlenima u agenciji nije smanjena te postavio pitanje da li je ovakav kolektivni odlazak na bolovanje možda poruka rukovodstvu.

– U skladu sa Zakonom o BHANSA-i, kao ministar imam pravo da donesem odluku kojom ću propisati minimalni operativni nivo rada u agenciji. Sigurnost zračnog saobraćaja je međunarodna obaveza Bosne i Hercegovine i ona ne smije biti dovedena u pitanje – zaključio je Forto.

EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW