Povećanje proizvodnje uglja i razvoj gasne infrastrukture ključni za energetsku stabilnost FBiH

Federacija Bosne i Hercegovine mora povećati proizvodnju uglja i ubrzati razvoj gasne infrastrukture kako bi osigurala stabilnost energetskog sistema, izjavio je ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić.

On je upozorio da je proizvodnja uglja u BiH u stalnom padu već 15 godina, što ugrožava cjelokupan energetski sektor. Prema njegovim riječima, u naredne tri do pet godina proizvodnja uglja mora biti povećana kako bi Elektroprivreda BiH (EPBiH) izbjegla kupovinu električne energije na tržištu i time zaštitila svoje poslovanje.

Lakić je naglasio da je broj zaposlenih u EPBiH i rudnicima smanjen s 10.291 na 5.500 radnika te da svi rudnici posluju s gubicima zbog nedovoljnih ulaganja i smanjene efikasnosti.

Novi kolektivni ugovor kao podsticaj za veću proizvodnju uglja

Povećanje proizvodnje u domaćim rudnicima ključno je za stabilnost energetskog sektora Federacije BiH i snabdijevanje termoelektrana dovoljnim količinama uglja, istakao je ministar.

Podsjetio je da je Vlada Federacije BiH nedavno usvojila novi dvogodišnji kolektivni ugovor za rudarski sektor, koji poboljšava prava i primanja radnika. Prema njegovim riječima, ugovor donosi linearno povećanje plata, naknade za obroke i prevoz te dodatne beneficije na Dan rudara. Lakić vjeruje da će poboljšanje životnog standarda rudara pozitivno uticati na povećanje proizvodnje uglja.

Hitna potreba za izgradnjom novih gasovoda

S obzirom na sve manju dostupnost uglja, prirodni gas je trebao biti dostupan u cijeloj Federaciji BiH još prije deset godina, ali gasna infrastruktura nije razvijena, naglasio je Lakić. On je nedavno procijenio da će gas postati ključni energent u budućnosti.

Trenutno, Federacija BiH zavisi od gasovoda koji ulazi u zemlju iz Srbije kod Zvornika. Kako bi se osigurala energetska stabilnost, neophodno je izgraditi nove interkonekcije prema jugu, sjeveru i zapadu, zaključio je ministar.

Podsjetimo, Ministarstvo energije, rudarstva i industrije FBiH pokrenulo je u decembru proces izrade strategije energetske tranzicije.

EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW