Rastući izazovi za elektroenergetske operatore
Evropski elektroenergetski sistem suočava se s ozbiljnim izazovima, a prema najnovijoj analizi konsultantske kuće Boston Consulting Group (BCG), operatori će u narednih pet godina morati osigurati 250 milijardi eura dodatnih ulaganja kako bi mreže mogle pratiti ubrzanu potražnju i integraciju energije iz obnovljivih izvora.

Potreba za ovim investicijama dolazi u trenutku kada je kontinent zabilježio ozbiljne prekide u snabdijevanju. Španija i Portugal su krajem aprila pretrpjeli najteže energetske poremećaje u svojoj historiji, dok su prošle sedmice veliki dijelovi Češke ostali bez električne energije. Ti incidenti su otvorili pitanja o otpornosti i stabilnosti evropske elektroenergetske infrastrukture.

Rastuća potražnja i stara mreža
Evropa se sve više oslanja na električnu energiju, posebno zbog širenja data centara i AI tehnologija, čime se znatno povećava ukupna potražnja. U isto vrijeme, kompanije pokušavaju uključiti sve više energije iz obnovljivih izvora u mrežu. Međutim, trenutna infrastruktura je zastarjela i preopterećena, te ne može efikasno odgovoriti na ove promjene bez hitnih i obimnih ulaganja.

BCG: Udvostručiti operativne tokove, utrostručiti investicije
U analizi se navodi da bi 15 vodećih evropskih operatora do 2029. godine trebalo udvostručiti operativni novčani tok na 120 milijardi eura. Pored toga, planirana kapitalna ulaganja trebala bi biti utrostručena, na čak 345 milijardi eura.

S obzirom da će se u istom periodu morati isplatiti dividende u iznosu od 25 do 30 milijardi eura, operatori će biti primorani da preostalih 250 milijardi eura za finansiranje pronađu putem zaduživanja, prodaje imovine, izdavanja novih akcija ili smanjenja dividendi.

Borba za kapital i finansijska ograničenja
Problem dodatno pogoršava činjenica da su mnogi operatori već zaduženi, a oni čijim se dionicama trguje na berzama suočavaju se s oštrom konkurencijom u trci za kapital. Sve to stvara dodatni pritisak na pronalazak novih finansijskih modela koji će omogućiti modernizaciju i proširenje mreže.

Upozorenje stručnjaka: Energija bez distribucije
„Ako u kratkom roku ne pronađemo nova rješenja za finansiranje mrežne infrastrukture, Evropa bi mogla imati vrhunsku proizvodnju struje iz obnovljivih izvora koja neće moći doći do potrošača jer mreža nije pratila taj trend“, upozorio je Tom Brijs, partner u BCG-u i suosnivač izvještaja.

Obuhvaćene zemlje i operateri
BCG-ov izvještaj temelji se na podacima iz 15 najvećih evropskih operatora iz zemalja poput Španije, Francuske, Italije, Njemačke, Belgije, Nizozemske, Ujedinjenog Kraljevstva, Danske, Švedske i Norveške. U izvještaju nije detaljno razrađena uloga subvencija koje neki operatori primaju, prema navodima Reutersa.


Evropski energetski sistem ulazi u ključno razdoblje. Bez značajnog finansijskog ulaganja u mrežnu infrastrukturu, energetska tranzicija ka obnovljivim izvorima mogla bi biti ozbiljno ugrožena. BCG-ova analiza šalje jasan signal: Evropa mora hitno djelovati kako bi osigurala pouzdanu, otpornu i modernu elektroenergetsku mrežu za budućnost.

EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW