Političke tenzije između Dodika i Stanivukovića dosegle vrhunac: Oštre optužbe oko upravljanja Banjom Lukom

Političke napetosti između predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i gradonačelnika Banje Luke Draška Stanivukovića dosegle su novi vrhunac nakon njihove razmjene oštrih optužbi u vezi s upravljanjem najvećim gradom u ovom bh. entitetu.

Dodik je optužio Stanivukovića za nesposobnost, manipulaciju i šovinizam, tvrdeći da je Banja Luka od njegovog dolaska na mjesto gradonačelnika “ostala u mraku”. “Hram Hrista Spasitelja su srušile ustaše, mi smo ga izgradili i osvijetlili, a ti si ga ostavio u mraku,” rekao je Dodik, dodajući da Stanivuković “dijeli građane po porijeklu” i ponaša se kao da je grad njegovo privatno vlasništvo.

Dodik je, između ostalog, spomenuo problem oko parkinga i tvrdnje Ustavnog suda koje ga terete za “pljačkanje građana”. Naglasio je i uspjehe koje je SNSD postigao u Banjaluci tokom godina, uključujući izgradnju ključne infrastrukture i osnaživanje grada kao administrativnog centra Republike Srpske.

Međutim, njegova tvrdnja da je Banja Luka “glavni grad Republike Srpske” izazvala je reakcije, s obzirom na to da prema ustavnom poretku glavni grad ostaje Sarajevo, dok je Banja Luka administrativni centar entiteta.

Stanivuković odgovara: Optužbe za političke blokade i nepravde

S druge strane, Draško Stanivuković nije ostao nijem. Optužio je Dodika za direktan napad na Banja Luku i nepravilan rad koji je doveo do gubitka 6 miliona KM, novca koji pripada građanima grada. Stanivuković je kritikovao Dodika zbog povećanja vlastitog budžeta dok su drugi gradovi uskraćeni sredstvima, kao i zbog blokiranja ključnih rebalansa koji bi osigurali funkcionisanje Banje Luke.

“Četiri godine blokirate rad Skupštine Banje Luke, najvećeg grada u Republike Srpskoj,” izjavio je Stanivuković, dodajući kako je neprihvatljivo da se odluke o sudbini grada donose mimo interesa i znanja Banje Luke.

On je poručio: “Povuku li zakon koji je protiv Banje Luke, stvar je riješena. Ukoliko ga ne povuku, svaki dan ćemo donositi oštrije mjere.”

Ova situacija jasno pokazuje duboke političke podjele i sukobe između dva ključna aktera u Bosni i Hercegovini, koji se bore za kontrolu nad ključnim političkim pitanjima u entitetu.

EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW