Christian Schmidt, visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, u svojoj izjavi nakon sjednice PIC-a iznio je nekoliko ključnih tema koje su bile u fokusu razgovora.

Prvo, govorio je o važnosti transparentnosti i integriteta izbora, ističući da birači moraju imati povjerenje da će njihovi glasovi biti ispravno prebrojani. On je spomenuo da su razgovarali sa predstavnicima Centralne izborne komisije (CIK) i razmatrali izvještaj, te su se usaglasili o potrebi implementacije novih tehnologija, poput skeniranja glasačkih listića, kako bi se omogućilo direktno brojanje glasova na narednim Općim izborima. Za implementaciju ove tehnologije potrebno je oko 60 miliona KM, a Schmidt je pozvao Vijeće ministara i Parlament BiH da osiguraju sredstva za to. Također, naglasio je da postoji spremnost međunarodne zajednice da pomogne, ali da je odgovornost za organizaciju izbora na domaćim institucijama.

Schmidt je također govorio o državnoj imovini, ističući da ne želi nametati rješenja, već poziva Parlament da uz pomoć međunarodne zajednice donese zakon koji će regulirati ovo pitanje. Naglasio je da je neprihvatljivo da investicije u BiH ne mogu biti realizirane zbog neprovođenja odluka Ustavnog suda. Dodao je da je pozitivan pomak vidljiv u inicijativama Predsjedništva BiH, uključujući Nacrt zakona koji bi mogao pomoći u rješavanju ovog pitanja.

“Imao sam dojam da neki ljudi samo čekaju da nametnem rješenje. Ja vas moram razočarati, ja ne želim nametati pravila nego pozivamo Parlament da uz našu pomoć i pripremu radi na zakonu koji će regulirati ovo pitanje. Neprihvatljivo je da investicije u BiH ne mogu biti izvedene zbog toga što nemate provedbu odluka Ustavnog suda. Tako da nam je bilo drago vidjeti da Predsjedništvo BiH također radi i da smo imali inicijativu Komšića i Bećirovića da imamo Nacrt zakona. Ne znamo da li je već stigao u Parlament, ali bih pozvao sve da razgovaraju o toj temi. Mi ćemo pružiti pomoć”.

Također, Schmidt je spomenuo da je bila tema budžeta BiH, ukazujući na potrebu za jačanjem državnih institucija, uključujući one u oblasti kulture, kao i značaj reforme javnog RTV sistema. Spomenuo je izlaganje ministra Edina Forte o problemima s organiziranjem javnog RTV sistema i slobodom medija, te izlaganje direktora Granične policije o problemima s nedostatkom kadrova i resursa. Istakao je da Graničnoj policiji nedostaje oko 1.000 službenika i da je potrebno ubrzati obuku novih kadeta.

Na kraju, Schmidt je naglasio značaj ubrzanja puta BiH prema EU, apelirajući na političke lidere da ulože više truda u postizanje dogovora o reformskoj agendi i Plan rasta. Također je ponovio da je teritorijalni integritet BiH neupitan, te da bilo kakav pokušaj secesije ne može biti toleriran. Istakao je optimizam, navodeći da, iako je put prepun izazova, postoji nada u pronalaženje rješenja za ključna pitanja, uključujući državnu imovinu, uz kontinuiranu podršku međunarodne zajednice.

Nikakav scenario secesije se ne može tolerirati. To bi išlo na štetu svih građana. Ja ipak nalazim nadu, razgovarao sam s nekim inspirativnim ljudima. Tako je bilo i jučer. Znamo da je potrebno učiniti još. Članice PIC-a su još jednom ponovile da će pomoći da se nađe rješenje za sva pitanja. Kada je u pitanju državna imovina, moram reći da ćemo nastaviti djelovati proaktivno u to vrlo skoro. Put koji je pred nama je prepun izazova, ali ja sam optimista”, istakao je Schmidt.