Ova situacija još jednom je pokazala koliko je važno brzo reagovanje i transparentnost u komunikaciji sa građanima. Mnogi stanovnici Dobrinje i Aerodromskog naselja su u razgovoru s novinarima izrazili nezadovoljstvo zbog toga što su informacije o mogućoj epidemiji skrivane ili umanjivane.
„Mjesecima prijavljujemo probleme s kanalizacijom, curenjem otpadnih voda i povećanim brojem pacova. Ništa se nije rješavalo. Sada kad su se ljudi razboljeli, tek se reaguje“, kazala je stanovnica Dobrinje.
Zdravstvene institucije pod pritiskom
Doktorica Bajramović je naglasila da Zavod za javno zdravstvo djeluje u skladu sa svojim nadležnostima, ali da za efikasno suzbijanje zaraze treba i podrška drugih institucija.
„Bez koordinacije s općinskim i kantonalnim vlastima, nemoguće je brzo reagovati. Deratizacija nije jednokratna mjera, već kontinuirani proces. Potrebno je sistemsko rješenje“, dodala je.
Poziv građanima na oprez
Zavod je izdao preporuke stanovnicima pogođenih naselja da izbjegavaju kontakt sa površinskim vodama, posebno nakon padavina, te da ne konzumiraju neoprano voće i povrće kupljeno na uličnim štandovima.
Također, građani su pozvani da prijave sve slučajeve sumnjivih simptoma – visoka temperatura, bolovi u mišićima, malaksalost – kako bi se obavile pravovremene analize i započelo liječenje.
Šta je leptospiroza?
Leptospiroza je zarazna bolest koju uzrokuju bakterije roda Leptospira, a prenose je najčešće glodari putem kontaminirane vode ili tla. Može se prenijeti i direktnim kontaktom sa urinom zaraženih životinja. Simptomi uključuju visoku temperaturu, glavobolju, bolove u mišićima, povraćanje, a u težim slučajevima može doći i do oštećenja bubrega i jetre.
Očekuje se vanredna sjednica
Na inicijativu nekoliko vijećnika, očekuje se sazivanje vanredne sjednice Općinskog vijeća kako bi se raspravilo o hitnim mjerama za sanaciju infrastrukture i suzbijanje zaraze. Predložene mjere uključuju povećanje budžeta za komunalne službe, hitnu deratizaciju te edukaciju stanovništva.