Visa i Mastercard dominiraju tržištem platnih kartica, a posljednjih godina trgovci se žale na naknade koje naplaćuju, ističući njihovu navodnu netransparentnost. Najveće evropske maloprodajne kompanije i poduzeća za internetsku maloprodaju pozvali su Evropsku komisiju da stane na kraj navodno visokim naknadama koje naplaćuju Visa i Mastercard, ističući da dvije kompanije štete kompetitivnosti EU i ometaju konkurenciju.
Visa i Mastercard dominiraju tržištem platnih kartica, a posljednjih godina trgovci se žale na naknade koje naplaćuju, ističući njihovu navodnu netransparentnost. Dvije američke kompanije obrađuju oko dvije trećine kartičnih plaćanja u eurozoni. Pritužbe trgovaca jedan su od razloga zbog kojih je Evropska unija razmatrala alternative poput digitalnog eura kako bi smanjila svoju ovisnost o američkim pružateljima platnih usluga. Neki su donositelji politika i kompanije ipak nezadovoljni sporošću zakonodavnog postupka vezanog za digitalnu valutu, piše Reuters.
“Međunarodni sistemi platnih kartica (ICS) mogli su povećavati svoje naknade bez tržišnog natjecanja i regulatornog nadzora. Osim toga, svoje sisteme naknada i pravila učinili su toliko kompleksnima i netransparentnima da korisnici ne mogu ni razumjeti, a kamoli osporiti, što plaćaju i zašto”, izjavili su trgovci u pismu od 13. maja koje je Reuters dobio na uvid.
Grupa trgovaca navela je izvještaj konsultantske firme The Brattle Group iz 2024. u kojem je utvrđeno da su ICS‑ovi kumulativno povećali naknade za 33,9 posto u periodu od 2018. do 2022., u prosjeku za 7,6 posto godišnje, povrh inflacije. Istovremeno nije došlo do odgovarajućih poboljšanja u uslugama za trgovce i potrošače u Uniji.
Visa je izjavila da njene naknade odražavaju vrijednost usluga koje pruža finansijskim institucijama, trgovcima i potrošačima u Evropi.
“To obuhvata iznimno visok nivo sigurnosti i prevencije prijevara, gotovo savršenu operativnu otpornost i pouzdanost te širok raspon mjera zaštite potrošača i visokokvalitetnih, inovativnih proizvoda i usluga koje odgovaraju na potrebe potrošača i trgovaca”, izjavio je glasnogovornik Vise.
Mastercard nije odgovorio na Reutersov upit za komentarom.
Trgovci su pismo uputili povjerenici Evropske komisije za tržišno takmičenje Teresi Ribera, povjerenici za finansijske usluge Mariji Luís Albuquerque te povjereniku za ekonomiju Valdisu Dombrovskisu.
Pismo je potpisalo udruženje sektora maloprodaje i veletrgovine EuroCommerce, udruga sektora internetske trgovine Ecommerce Europe, udruga nezavisnih trgovaca Independent Retail Europe, udruga finansijskih kompanija European Association of Corporate Treasurers te udruženje nezavisnih pružatelja platnih usluga European Digital Payments Industry Alliance.
Među trgovcima koji su učestvivali našli su se, između ostalih, Aldi, Amazon, Carrefour, eBay, H&M, Ikea, Intersport, Marks & Spencer, Worldline, Nexi i Teya.
Potpisnici su u pismu pozvali Evropsku komisiju da poduzme odgovarajuće radnje protiv Vise i Mastercarda sukladno pravilima EU o zaštiti tržišnog takmičenja, da izmijeni pravila o međubankovnim naknadama uvođenjem kontrola cijene naknada, da ICS‑ovima nametne obveze transparentnosti i nediskriminacije te da uvede alat koji bi nadzornim tijelima omogućio provjeru radnji koje poduzimaju ICS‑ovi.