Centralna banka Bosne i Hercegovine, prema Zakonu o Centralnoj banci, do 30. aprila treba uplatiti 60% svog neto profita na račun Ministarstva finansija i trezora BiH. Riječ je o iznosu od približno 244 miliona KM. Međutim, zbog nedavne odluke Vijeća ministara BiH da se dio dobiti CBBiH iskoristi za plaćanje duga slovenskoj kompaniji Viaduct, Centralna banka je jasno poručila da uplata neće biti izvršena dok god postoji rizik po njenu imovinu i stabilnost.
Guvernerka Selimović: Nećemo dopustiti ugrožavanje banke
Guvernerka CBBiH Jasmina Selimović naglasila je da se transfer dobiti čak neće ni razmatrati dok postoji i najmanja prijetnja po imovinu ili nezavisnost banke.
– Svaki pokušaj ugrožavanja naše imovine, nezavisnosti ili institucionalne stabilnosti predstavlja direktan udar na temeljne stubove finansijskog sistema BiH. Centralna banka će odgovoriti svim zakonom propisanim sredstvima, izjavila je Selimović za Raport.
Pozadina problema s Viaductom
Podsjetimo, problem je eskalirao kada su zbog neplaćenih obaveza prema kompaniji Viaduct, koje datiraju još iz 2017. godine, blokirani računi BHANSA-e, a potencijalna prijetnja se proširila i na CBBiH. Vlada Republike Srpske, iako je potpisala sporazum kojim priznaje dug, još uvijek nije poduzela konkretne korake kako bi riješila situaciju.
Međunarodni susreti u Washingtonu
Guvernerka Selimović se trenutno nalazi u Washingtonu gdje prisustvuje Proljetnim sastancima MMF-a i Svjetske banke. Tamo vodi važne razgovore s ciljem jačanja tehničke pomoći i podrške reformskim procesima u BiH. Poseban akcenat stavlja se na očuvanje finansijske i monetarne stabilnosti, kao i nezavisnosti Centralne banke.