Misija privatne kompanije Firefly Aerospace pod nazivom “Plavi duh” uspješno je sletjela na površinu Mjeseca, što predstavlja historijski trenutak za ovu kompaniju, ali i za NASA-u koja je pružala značajnu podršku tokom cijelog projekta.
Misija “Blue Ghost” (Plavi duh) donosi najveći broj instrumenata ikada poslanih na Mjesec, a sve u sklopu velikog NASA-inog projekta. Nakon lansiranja 15. januara, “Plavi duh” je proveo otprilike 45 dana putujući prema Mjesecu, a nakon što je stigao, sonda je sletjela na neistraženu površinu Mjeseca. Tokom putovanja, misija je snimila Zemlju nekoliko puta i zabilježila izlazak Sunca.
Zapanjujući prizori: Letjelica “Blue Ghost” obavila je niski prelet Mjeseca i snimila izlazak sunca. Misija je usmjerena na lokaciju u blizini Mons Latreillea, vulkanskog područja u Mare Crisiumu na sjeveroistočnoj strani Mjeseca. Ovim činom, “Plavi duh” postaje tek drugi privatni lender koji je ostvario ovaj podvig.
Za razliku od drugih lunarnih ravnica, poput onih koje su istraživale misije Apollo, Mare Crisium je izolovano područje, a naučnici vjeruju da ono nudi jedinstven geološki sastav. Ova lokacija pruža izuzetnu priliku za prikupljanje geofizičkih podataka koji bi mogli pomoći u boljem razumijevanju površine Mjeseca i njegovih prošlih geoloških procesa.
Misija “Plavi duh” je, kako je ranije navedeno, pokrenuta iz svemirskog centra Kennedy na Floridi, a lansirana je raketom SpaceX Falcon 9.
Instrumenti na misiji: NASA je poslala deset instrumenata na Mjesec, uključujući uređaj LISTER, koji će analizirati toplotni tok unutrašnjosti Mjeseca i provodljivost lunarne podzemne prašine. Pored toga, paket uključuje instrumente za prikupljanje uzoraka s površine Mjeseca, uređaje za precizno mjerenje udaljenosti Mjeseca od Zemlje, kompjuter otporan na radijaciju, kao i aktivnu tehnologiju za smanjenje prašine i sprečavanje nakupljanja opasne lunarne prašine.
Uređaj LEXI snimit će seriju snimaka za proučavanje solarnog vjetra i Zemljinog magnetnog polja, koji pokreću geomagnetne poremećaje i oluje. Uređaj LMS će karakterizirati strukturu i sastav Mjesečevog omotača mjerenjem električnih i magnetnih polja, a ovo istraživanje pomoći će u određivanju temperaturne strukture Mjeseca i njegove termičke evolucije, kako bi se bolje razumjelo kako se Mjesec hladio i hemijski mijenjao od svog formiranja.
“Sa 10 NASA-inih instrumenata za nauku i tehnologiju koji su lansirani na Mjesec, ovo je najveća isporuka do sada. Ponosni smo na timove koji su nas doveli do ove tačke”, zaključili su iz NASA-e.