Danas je u Sarajevu predstavljen projekt pod nazivom “Uložite u solarnu energiju”, koji građanima i firmama u Bosni i Hercegovini omogućava ulaganje u fotonaponske elektrane uz povoljne uvjete financiranja. Projekt je pokrenula Partner mikrokreditna organizacija u suradnji sa Green for Growth Fondom (GGF), a njegov cilj je skrenuti pažnju na značaj ulaganja u solarnu energiju kao održivi izvor energije koji ima pozitivan utjecaj na društvo i okoliš. Kroz ovaj projekt, Partner mikrokreditna organizacija nastoji ponuditi kvalitetne kreditne proizvode koji omogućuju korisnicima povoljne uvjete za instalaciju solarnih sistema. Kroz povoljne uvjete financiranja, korisnici će biti u mogućnosti ostvariti i dodatne olakšice, poput pokrića troškova instalacije.

Na konferenciji koja je održana povodom lansiranja projekta, naglašeno je da će instalacija solarnih sistema pomoći domaćinstvima i poslovnim subjektima da postanu manje ovisni o tradicionalnim izvorima energije i nestabilnim tržištima energenata. Također, očekuje se da će instalirani solarni sustavi imati nizak trošak održavanja, čime će se dugoročno postići ušteda.

Direktor Partnera, Senad Sinanović, podsjetio je da je organizacija već 28 godina prisutna na tržištu, a 13 godina aktivno nudi kredite za energijsku efikasnost. “Želimo doprinijeti smanjenju emisije CO2 i pomoći energetskoj tranziciji u BiH. Partner je lider u mikrokreditnom sektoru kada je riječ o energetskoj efikasnosti, i s veseljem najavljujemo proširenje portfolija za fotonaponske elektrane, što omogućava građanima i firmama ulaganje u obnovljive izvore energije”, rekao je Sinanović.

Projekt također nudi tehničku podršku korisnicima od prvog koraka do završne instalacije, osiguravajući besprijekoran rad fotonaponskih elektrana. Kroz ovu inicijativu, osim ekološke koristi, cilj je i smanjenje zagađenja zraka te povećanje energetske neovisnosti korisnika.

Direktorica Partner MKD-a, Edisa Sijerčić, zajedno s Nihadom Harbašem, stručnjakom za energiju i klimatske promjene, istaknula je kako solarna energija nudi jednostavnu i brzu izgradnju, relativno niske troškove investicije i održavanja te ima dugoročnu isplativost, pogotovo u kontekstu rasta cijena električne energije. Prema Harbašu, prosječan period povrata investicije za solarne elektrane na domaćinstvima je između šest i osam godina, a za industrijske objekte period povrata može biti kraći, ovisno o veličini instalacije.

Harbaš je objasnio da cijene instalacija za male fotonaponske elektrane na kućama i manjim objektima variraju od 1.500 do 3.000 KM po kilovatu (kW), dok se za veće industrijske objekte troškovi instalacije kreću između 1.200 i 1.500 KM po kW, a za elektrane postavljene na zemlji troškovi se penju do 2.000 KM po kW.

Ovaj projekt također uključuje angažiranje stručnih osoba za projektiranje i odabir opreme te provedbu ispravnih procedura prema nadležnim institucijama, čime se osigurava da svi procesi budu u skladu s propisima.

“Ulaganje u solarnu energiju omogućava potrošačima da pređu iz pasivnog u aktivno sudjelovanje u energetskoj tranziciji. Prelazi se s pozicije potrošnje na poziciju proizvođača, potrošača i skladištara energije, čime potrošači postaju ključni akteri u energetskoj tranziciji”, rekao je Harbaš.

Jedan od korisnika zelenih kredita je i Senad Huseinbegović iz Maglaja, koji je odlučio uložiti u solarnu energiju. Za njega, ovo ulaganje bilo je i ekološki i financijski isplativo, jer je ne samo smanjio vlastite troškove za energiju, nego je i doprinio očuvanju okoliša.

Projekt “Uložite u solarnu energiju” predstavlja korak ka održivijem i energetski neovisnijem društvu, omogućavajući građanima i firmama da postanu aktivni sudionici u energetskoj tranziciji, smanje svoje energetske troškove i pridonesu smanjenju emisije CO2.