MUP RS-a je jučer izdao prekršajni nalog muškarcu iz Jajca i oduzeo mu zastavu sa grbom Armije Republike Bosne i Hercegovine, koja simbolizuje borbu za slobodu i neovisnost BiH. Ova situacija podsjeća na priznanje koje je Armija RBiH stekla u međunarodnoj zajednici, posebno tokom vojnih dešavanja koja su kulminirala paradi u Parizu 1995. godine. Tada je Armija RBiH, zajedno sa svim antifašističkim snagama, imala čast učestvovati u proslavi 50. godišnjice pobjede nad fašizmom, a komandant 41. mostarske brigade, Semir Drljević Lovac, nosio je zastavu Bosne i Hercegovine.
Zastava Armije RBiH, kao i prva zastava nezavisne BiH sa ljiljanima, gotovo uvijek izazivaju iste reakcije. Iako je zastava sa ljiljanima bila zvanična zastava međunarodno priznate BiH od 1992. godine do nametanja nove 1998. godine, njeno isticanje često dovodi do oduzimanja. Podsjećamo na događaj iz 1992. godine u Banjoj Luci, kada je, tokom Dana državnosti BiH, policija oduzela zastavu sa ljiljanima od žena koje su je razvile i fotografisale se s njom, nakon što su bile prijavljene zbog navodnog narušavanja javnog reda i mira.
S druge strane, u Bosanskom Grahovu su, za vreme pravoslavnog Božića, zabeleženi incidenti kada su paradirali četnici, sa crnim zastavama sa “mrtvačkim glavama” i kokardama, što je snimljeno i postavljeno na društvene mreže. Ovi simboli, povezani s agresijom protiv BiH, nisu naišli na isti tretman od strane nadležnih organa.
Također, neustavna zastava tzv. Herceg-Bosne, koja je u nekim kantonima bila korištena kao simbol, proglašena je neustavnom odlukom Ustavnog suda FBiH u novembru 1997. godine i februaru 1998. godine.
Ove situacije jasno pokazuju da se samo isticanje legitimnih simbola, poput zastave sa ljiljanima, sankcioniše, dok drugi simboli koji podržavaju ili glorifikuju agresiju na BiH često nisu predmet takvih mjera. Ovaj dvostruki standard izaziva opravdano pitanje o pravičnosti i dosljednosti u primjeni zakona.
Za rješenje ovog problema, političari i institucije moraju preuzeti konkretne korake. Jedan od prijedloga jeste angažovanje advokatskih timova koji bi zastupali građane BiH kojima se oduzimaju zastave, kao i one koji žele slobodno isticati zastavu Republike Bosne i Hercegovine. Također, potrebno je istražiti odgovornost policijskih službenika koji prekoračuju svoja ovlašćenja u ovakvim situacijama.
Pored toga, od esencijalne je važnosti donijeti izmjene zakona koji će jasno definisati kada, gdje i pod kojim okolnostima se mogu isticati strane zastave na teritoriji BiH, uključujući i one zemalja koje su tokom rata bile agresori prema Bosni i Hercegovini.
Prenosi Vijesti.ba