Piše: doc.dr.sc. Edin Garaplija za Smartinfo Portal
Zvone fanfare i bruje mediji širom Bosne zatrpane snijegom, nakon što je bivši sudija Suda BiH Branko Perić kazao da on ne bi potvrdio ovakvu optužnicu protiv predsjednika RS Milorada Dodika.
Na ove neprimjerene komentare penzionera Perića, koji dolaze u finišu pravosudnog predmeta koji se već punu godinu dana vodi pred Sudom BiH, oglasili su se iz tog suda saopćenjem:
„Slijedom navoda u medijima u kojem se navode izjave penzionisanog sudije Suda BiH Branka Perića u vezi s optužnicom u predmetu Milorad Dodik i drugi, napominjemo da nije profesionalno niti etično komentarisati rad Suda Bosne i Hercegovine i ne/potvrđivanje bilo kojih optužnica, pogotovo aktivnih sudskih predmeta s kojima uopće nije upoznat. Naime, nekadašnji sudija Suda BiH Branko Perić iznio je lični stav i nema bilo kakva saznanja o sadržaju dokaza Tužilaštva BiH, na osnovu kojih je na koncu i potvrđena optužnica, te ovim načinom iskazuje nepoštovanje prema bivšim kolegama i instituciji u kojoj je radio i doživio penziju.
Sudijska etika i odgovornost podrazumijevaju obaveznost postupanja u skladu sa zakonima, pravilima i principima pravde, kao i očuvanje povjerenja u pravosudni sistem.
Ma koliko se trudio da u javnosti stvori sliku nepotkupljivog profesionalca, Perić će ostati upamćen kao tužilac osnovnog javnog tužilaštva u Tesliću koji se početkom 1992. godine saglasio sa prijevremenim puštanjem iz zatvora pripadnika paravojne formacije „Miće“ kako bi se uključili u ratne operacije na području Doboja. Nakon rata će ova grupa biti osuđena za ratne zločine nad Bošnjacima i Hrvatima na ukupno 73 godine zatvora. Perićevu sramnu ulogu će vješto skrivati paraobavještajci gurajući ga u vrh pravosuđa. Iza Perića ostaju odluke poput one za oslobađanje Zijada i Alise Mutap za ubistvo Dženana Memića ili izuzimanje mišljenja prilikom presude u slučaju Fadil Novalić i dr., za koje je kao i u posljednjem istupu tvrdio da nema elemenata krivičnog djela.
Penzionisani sudija suda BiH Branko Perić
„Imajući u vidu da je kao dugogodišnji sudija Suda BiH bio član profesionalne pravosudne zajednice, te da su mu poznati međunarodni akti koji se odnose na komentarisanje sudskih odluka i postupaka, penzionisani sudija Branko Perić bi svojim ponašanjem i primjerom trebao potaći širu javnost, posebno javne ličnosti čije izjave prate građani Bosne i Hercegovine, da u svojim istupima štite vladavinu prava te da ne komentarišu predmete u kojima teku postupci jer bi svojim komentarima mogli narušiti povjerenje javnosti u nepristranost suda, odnosno
davanjem neprimjerenih izjava dodatno poljuljati povjerenje građana u rad pravosuđa.
Pozivamo sve, uključujući i bivše sudije, da se uzdrže od donošenja zaključaka o predmetima u čiji sadržaj nemaju potpun uvid i da se ponašaju u skladu sa standardima i etikom – naveli su iz Suda BiH.
v.d. predsjednica Suda BiH Minka Kreho
Prošlo je nešto više od 5 godina kako je pred Evropskom Komisijom u Briselu govorio o stanju u bosanskohercegovačkom pravosuđu nezavisni pravni stručnjak Evropske unije Rajnhard Pribe (Reinhard Priebe). On je državama članicama EU i vlastima Bosne i Hercegovine predstavio
glavne nalaze Izvještaja grupe međunarodnih nezavisnih eksperata o pitanjima vladavine prava u Bosni i Hercegovini. Njegov Izvještaj rezultat je “Inicijative EU za pojačano praćenje vladavine prava u BiH”, koja se 2019. godine bavila temeljnim uzrocima nedostataka u vladavini prava u BiH, a u okviru Mišljenja Evropske Komisije o zahtjevu BiH za članstvo u EU.
Izvjestitelj Priebe, nekadašnji njemački sudija koji je slične analize svojevremeno provodio u
Sjevernoj Makedoniji i Albaniji, između ostalog, analizirao je rad Visokog sudskog i tužilačkog
vijeća BiH (VSTV). U dokumentu koji je napisan na 25 stranica i 108 posebnih tačaka, ukazano je na netransparentnost i sistemsku korupciju u pravosuđu Bosne i Hercegovine. Pribe u ovom
izvještaju, koji ima navodi da je potrebno što prije uspostaviti povjerenje u pravosuđe.
A Evropska Unija je pozvala sve političke lidere u BiH, nadležne vlasti, pravosudne institucije i sve nosioce pravosudnih funkcija da se odmah počnu baviti nalazima Izvještaja i odgovarajućim ključnim prioritetima koji su identificirani u Mišljenju Komisije.
Ekspert EU Reinhardt Priebe
Punih 5 godina poslije Pribeovog izvještaja na američkoj crnoj listi našli su se tadašnji predsjednik VSTV-a Zoran Tegeltija i glavna tužiteljica Tužiteljstva BiH Gordana Tadić, koji su u međuvremenu i smjenjeni sa svojih pozicija. Imenovani su novi pravosudni kadrovi u čije se rezultate mogu ubrojati hapšenja i pokretanja krivičnog predmeta protiv bivšeg predsjednika Suda BiH Ranka Debevca i bivšeg direktora Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) BiH koji se terete za teške zloupotrebe i prisluškivanja sudaca i tužilaca. Novim kadrovima na čelu VSTV-a Halilu Lagumdžiji, vd. Predsjednici Suda BiH Kreho Minki i glavnom tužitelju Tužilaštva BiH Milanku Kajganiću, mogu se pripisati rezultati procesuiranje za zloupotrebu položaja bivšeg premijera Federacije BiH Fadila Novalića i bivšeg direktora Civilne zaštite Federacije BiH Fahrudina Solaka, te za slična krivična djela i bivšeg ministra odbrane i sigurnosti BiH Selme Cikotića, koji već izdržavaju svoje pravosnažne kazne u državnom zatvoru u Vojkovićima.
Da li će za njima još neko od krupnih riba, s nestrpljenjem očekuje BH javnost ali i pomno prati međunarodna zajednica jer se pred Sudom BiH i u okviru istraga Tužilaštva BiH već vodi
nekoliko „krupnih“ predmeta.
Predsjednik VSTV Halil Lagundžija i glavni tužilac Tužilaštva BiH Milanko Kajganić
O ovim anomalijama u pravosuđu pišem sa punim kredibilitetom jer sam i sam u dva navrata bio žrtva korupcije u pravosuđu. Prvi puta kada sam prije skoro 30 godina istraživao ratne zločine tajne grupe za likvidacije unutar struktura tadašnjeg SDB-a. Kako bi prikrili svoju zločinačku ulogu paraobavještajna mafija mi je radila o glavi a njihovi saradnici u pravosuđu montirali proces u kome sam nakon 5 godina oslobođen lažnih optužbi. Drugi puta sam ponovo lažno optužen sa tadašnjim ministrom sigurnosti Draganom Mektićem i njegovim najbližim saradnicima. Naš grijeh je bio što je ministar Mektić javno prozvao korumpirane nosioce pravosudnih funkcija koji će kasnije završiti na „crnoj listi“, a moj što sam uspješno s kolegama radio na međunarodnim projektima za jačanje sigurnosti i vladavine prava. Pravda polako ali sigurno dolazi po svoje. U toku su predmeti i otkrivanje ratnih zločinaca i njihovih nalogodavaca.
Kako je krenulo, državni zatvor će biti tijesan da se u njega smjeste svi oni koji su se odavno trebali suočiti s pravdom.