Pozivam Policijsku stanicu Bosanska Krupa da Dragu Štrbca, Bosanska Krupa a nastanjenog na Vranjskoj pozove na informativni razgovor povodom govora mržnje i pozivanja na ubistvo, piše Almir Hasanagić.
Govor mržnje je normaliziran u javnom prostoru Bosne i Hercegovine (BiH). Njime se koriste političari, mediji, influenseri, a koristi se za diskreditiranje, omalovažavanje, postizanje političkih ciljeva i sijanje razdora. Sve ovo nije novo, no pitanje koje se ovdje naziva da li se govor mržnje mijenja i zašto?
Kontekst u kojem se govor mržnje razvija i promiče u Bosni i Hercegovini u obliku nekoliko faktora: visoka prisutnost ratnih tema iz devedesetih koje su rezultat izostanka konstruktivnog suočavanja s prošlošću; duboko patrijarhalno i tradicionalno društvo čija potpuna tranzicija ka sistemu demokratskih vrijednosti u kojem manjine uživaju jednaka prava još nije živjela (ni pravno ni društveno) te izostanak kažnjavanja i pozivanja na odgovornost za krivična djela govora mržnje.
Pored toga, građani imaju nizak nivo povjerenja u politiku, medije i institucije. Društvene mreže i online mediji i dalje su mjesta „slobode govora“, ali se ova sloboda percipira kao apsolutna pa često prerasta u svoju suprotnost govora mržnje. Govor mržnje koriste gotovo svi.
Kao primjer toga navodim stomatologa Dragu Štrbca iz Bosanske Krupe, mjesto življenja Vranjska koji na portalu Atv Banja Luka u svom komentaru na događaj u Bosanskoj Krupi kaže; ”Oko za oko zub za zub jedan za jedan najrealnije.”
Takav komentar je podržalo 8 osoba. Potom dalje navodi; ”U koliko institucija oslobodi počinioca ubistva da istog treba ubiti.” Na portalu se jasno može pročitati da su žene te koje prednjače u pozivu na osvetu i ubistvo. Smatram da se pod hitno mora sankcionisati govor mržnje ma od koga dolazio, a posebno građana Bosanske Krupe u ovom trenutku, piše Hasanagić.
Pozivam Policijsku stanicu Bosanska Krupa da imenovanog pozove na informativni razgovor kako bi dao odgovor na njegove komentare koji poziva na osvetu i time pokaže da se govor mržnje neće tolerirati u ovom trenutku.
Bosanska Krupa kao jedna od najporušenijih gradova u BiH gdje su počinjeni ratni zločini živi mirni život nakog rata. Bez osvete sa stoljetnim suživotom sa drugim narodima i njihovim vjerskim opredjeljenjima. Možete stajati ispred Pravoslavne ili Katoličke crkve da sretnete nekog građana Muslimana koji će vam sa ponosom govoriti kako smo sačuvali i obnovili naše Bogomolje. Mi ih čuvamo i čuvat ćemo dok je Krupe i jednog Krupljana u njoj. Spomen na ove Bogomolje mi iskrada suze jer ih srce voli. Mi nemamo potrebe da se ikom pravdamo i dodvoravamo. Tridesetogodišnji mir u Bosanskoj Krupi govori sam za sebe.
Ovo je poziv na mir i dostojanstvo kakvo smo izgradili svih ovih poslijeratnih godina i poziv institucijama da ozbiljnije rade na spriječavnju govora mržnje, zaključuje Hasanagić.