Vijeće ministara BiH odobrilo traženje međunarodne pomoći za gašenje požara i usvojilo niz važnih odluka
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine donijelo je danas važnu odluku kojom se omogućava traženje međunarodne pomoći u slučaju ozbiljnih požara na teritoriji BiH. Odluka dolazi usljed povećanog rizika od izbijanja i širenja velikih požara tokom ljetnih mjeseci, a posebno zbog vremenskih uslova koji dodatno otežavaju djelovanje domaćih snaga.
Kako je saopšteno, međunarodna pomoć će se tražiti isključivo u situacijama kada svi raspoloživi domaći kapaciteti budu potpuno angažovani i kada se utvrdi da BiH vlastitim resursima nije u mogućnosti efikasno odgovoriti na prijetnju. To uključuje vatrogasne jedinice, civilnu zaštitu, Oružane snage BiH i druge nadležne službe na svim nivoima vlasti.
Donijeta odluka omogućava pokretanje procedura za dobijanje međunarodne pomoći u vidu vatrogasnih snaga, sredstava i letjelica za gašenje požara. BiH će pomoć moći tražiti od svih zemalja s kojima ima potpisane sporazume i memorandume o saradnji u oblasti zaštite i spašavanja, ali i putem Mehanizma civilne zaštite Evropske unije.
Nadležne institucije u BiH dužne su bez odlaganja provesti sve neophodne procedure kako bi prijem međunarodne pomoći bio moguć kada za to nastupi potreba. Finansijska sredstva za implementaciju ove odluke biće obezbijeđena iz tekuće budžetske rezerve, o čemu će Vijeće ministara donijeti posebnu odluku.
Pored ove odluke, Vijeće ministara je utvrdilo i prijedlog Amandmana broj jedan na Ugovor o finansiranju između BiH i Evropske investicione banke (EIB) iz decembra 2019. godine. Amandman se odnosi na projekt zaštite od poplava u Republici Srpskoj, a predviđa produženje roka za povlačenje sredstava do 20. decembra 2025. godine. Početni rok za realizaciju projekta bio je od septembra 2019. do januara 2023. godine.
Također, usvojen je i Amandman broj jedan na Ugovor o finansiranju iz decembra 2020. godine za izgradnju dionice Medakovo – Poprikuše na Koridoru “Pet ce”. Ovim amandmanom procijenjeni troškovi projekta povećani su sa 391 na 722 miliona eura. Vlastita sredstva BiH povećavaju se s ranijih 51 na 166 miliona eura, a uvode se i dva granta iz Investicionog fonda za Zapadni Balkan – jedan u iznosu od 79 miliona, a drugi od 137 miliona eura.
Rok za sprovođenje ovog važnog infrastrukturnog projekta također je produžen – sa kraja 2025. godine na 31. decembar 2027. godine, čime se osigurava kontinuitet u realizaciji strateški značajnog koridora koji povezuje BiH s Evropskom unijom.
Prijedlozi amandmana biće dostavljeni Predsjedništvu Bosne i Hercegovine na dalju proceduru odlučivanja, a za potpisnika oba ugovora predložen je ministar finansija BiH.
Prenosi N1 Info