U prepunoj kino sali Kinoteke BiH u Sarajevu održana je projekcija dokumentarnog filma „My Father’s Diaries“, reditelja Ade Hasanovića, koja je izazvala snažne emocije i interesovanje publike. Film je prikazan u sklopu osmog izdanja Ljetne škole Kuma International, čiji ovogodišnji program tematizira odnos savremene umjetnosti prema ratu, genocidu i kolektivnom pamćenju, obilježavajući 30 godina od genocida u Srebrenici.
Zlatnik za kameru – početak ratne arhive
„My Father’s Diaries“ donosi potresnu i autentičnu priču o Hasanovićevom ocu, Bekiru Hasanoviću, koji je tokom rata u Bosni i Hercegovini, u avgustu 1993. godine, zamijenio porodični zlatnik za kameru. Tada počinje da snima svakodnevni život u opkoljenoj Srebrenici, bilježeći stvarnost iz ugla običnog čovjeka.
Bekir zajedno s improvizovanom ekipom, koju je nazvao „Džon, Ben & Boys“, stvara jedinstveni ratni arhiv kroz objektiv kamere. Snimci koje su načinili svjedoče o tragičnim, ali i ljudski toplim trenucima, pružajući neočekivani portret zajednice koja pokušava zadržati dostojanstvo i humor uprkos strašnim uslovima.
Sin snima oca – dijalog kroz vrijeme
Nakon rata, reditelj Ado Hasanović dolazi do očevih traka i ratnog dnevnika, te započinje sopstveni proces snimanja i suočavanja s prošlošću. Pokušava snimiti oca u poslijeratnom životu i voditi s njim razgovore o onome što je preživio, uključujući i Marš smrti i genocid u Srebrenici.
Međutim, Bekir više nije isti čovjek. Umoran od rata i života pod kamerom, povukao se u tišinu, živeći skroman život sa suprugom u selu pored Srebrenice. Ado kroz snimke svakodnevice svojih roditelja uspijeva fragmentarno razumjeti unutrašnju borbu i traumu koju njegov otac nosi.
Tiha smrt i naslijeđe sjećanja
U emotivnoj završnici filma, Bekir Hasanović umire, a Ado i njegova majka ostaju sa sjećanjima, snimcima i naslijeđem jednog čovjeka koji je svojom kamerom zabilježio svakodnevicu rata, a potom i tišinu poslijeratne traume. Film ne govori samo o tragediji, već i o ljudskoj izdržljivosti, pamćenju i neminovnosti zaborava.
„My Father’s Diaries“ je više od dokumentarca – to je porodična priča, arhiv života i smrti, i filmski dijalog između generacija. Prikazan je na brojnim festivalima, uključujući Visions du Réel i Sarajevo Film Festival, te je osvojio pozitivne kritike širom svijeta.
Pitanja publike i razgovor s autorom
Nakon projekcije, održan je razgovor s rediteljem, tokom kojeg su učesnici iz više od deset zemalja, okupljeni na Ljetnoj školi, postavljali brojna pitanja o nastanku filma, emocionalnim izazovima tokom snimanja, te o etičkoj odgovornosti u prikazivanju ličnih i kolektivnih trauma.
Hasanović je govorio o vlastitoj potrebi da razumije oca, ali i da ostavi trag o jednoj epohi, kako bi buduće generacije imale uvid u ono što je ostalo neizgovoreno. Film ostaje snažan podsjetnik na to da mnoge ratne priče nisu završene – samo su utihnule.