Dodik optužuje Konakovića za demagogiju i laži, ali sve to nagovještava mogući politički zaokret ili vraćanje starim provjerenim parterima sa kojima je, kako je to Bakir rekao, sve lako dogovoriti.
Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, ponovno se oglasio s oštrim kritikama na račun Elmedina Konakovića, ministra vanjskih poslova BiH. Dodik je Konakovića nazvao “najvećim demagogom i neznalicom” i optužio ga za konstantne laži na račun Republike Srpske i njega lično.
Na platformi X, Dodik je odgovorio na Konakovićeve izjave o američkim sankcijama, nazivajući ga „epizodom u strukturi vlasti“ koja je, prema njegovim riječima, „sada i nikada više“.
Dodikova reakcija dolazi nakon Konakovićeve tvrdnje da će Dodik biti pod dodatnim pritiscima američke administracije zbog svoje retorike i poteza prema BiH. Dodik je iskoristio priliku da podsjeti javnost kako su mu sankcije uvedene još 2017. godine, dva dana prije inauguracije Donalda Trumpa, što tumači kao čin sprečavanja njegovog prisustva na ceremoniji.
No, ovakvi komentari Dodika, u kombinaciji s njegovim napadima na Konakovića, otvaraju pitanje – da li Dodik možda priprema teren za preokret u svojim političkim strategijama? Da li ga neslaganja s trenutnom postavom u Sarajevu vraćaju starim saveznicima, onima koji su ranije vrlo dobro surađivali s Republikom Srpskom, ali sada, u novoformiranim savezništvima, predstavljaju svoje interese s novim političkim partnerima?
Da li je SDA na stolu?
Naime, u periodima najvećih političkih tenzija, Dodik je znao tražiti priliku u koalicijama s onim akterima koji su pokazivali spremnost za kompromis sa Republikom Srpskom. Stranka demokratske akcije (SDA), koja je sada glavna opozicija unutar Federacije BiH, u prošlosti je, kako mnogi politički analitičari tumače, održavala neke od tih odnosa s Dodikom i strukturama RS. Iako su se ti odnosi često ljuljali, zbog prirode političkih interesa i strateških kalkulacija, povremeni kompromisi su se uvijek nalazili, uz javne i tajne dogovore u pozadini.
Dodikova retorika prema trenutnim partnerima, poput Konakovića, mogla bi biti signal njegove spremnosti da u slučaju produbljivanja nesuglasica s trenutnim akterima u Sarajevu, okrene list. SDA, sa svojim prepoznatim kapacitetom za politička savezništva, ostaje potencijalni partner u tom kontekstu – naročito u scenarijima kada obje strane mogu pronaći zajednički interes za kratkoročne političke ciljeve.
Ako je Konaković “epizoda”, kako ga Dodik naziva, da li to znači da su u Dodikovom fokusu sada “stare, provjerene epizode” – odnosno oni politički akteri koji su se u prošlosti, kroz dogovorene ustupke, pokazali kao pouzdani partneri u obezbjeđivanju dugoročne stabilnosti statusa Republike Srpske?
Američki faktor i povratak starih saveznika
Iz Dodikovih riječi o američkim sankcijama jasno je da se u njemu još uvijek osjeća prkos prema pritiscima iz Washingtona. Ipak, politička realnost i pritisci kojima je izložen mogli bi ga natjerati da svoje ranije opcije reaktivira. Povratak “starim provjerenim izdajnicima” (kako ih neki Dodikovi kritičari nazivaju u RS) bio bi pragmatičan korak, iako bi, s druge strane, izazvao dodatne tenzije unutar Republike Srpske.
Ostaje za vidjeti hoće li Dodik pronaći način za opstanak u vlasti kroz nove (ili stare) saveze, ali jedno je sigurno – njegova trenutna retorika nagovještava dublje političke igre i previranja na horizontu, u kojima bi prošlost mogla imati ključnu ulogu u oblikovanju budućnosti.