Istraga.ba prenosi Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine uskoro treba donijeti konačnu odluku u predmetu protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, koji je prvostepenom presudom osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika (OHR). Vijeće čine sutkinje Vesna Jesenković i Amela Huskić te sudija Hilmo Vučinić. Odluka će biti pravosnažna i ključna za dalji tok Dodikove političke karijere.
“Završena sutkinja” i sumnje na uticaj
Nedugo nakon rasprave pred Apelacionim vijećem, vođen je telefonski razgovor između jednog člana Dodikovog pravnog tima i predsjednika RS. U razgovoru se pominje da je “jedna sutkinja završena”, uz komentar da će “završiti i druge”, što izaziva ozbiljne sumnje u mogući pokušaj političkog uticaja na sudski proces.
Pritisci i pregovori
Osim što pokušava uticati na odluku Apelacionog vijeća, Dodik paralelno pokušava riješiti još jedan predmet koji je u fazi istrage. U tom predmetu, zajedno sa Nenadom Stevandićem i Radovanom Viškovićem, osumnjičen je za napad na ustavni poredak. Zbog izbjegavanja poziva Tužilaštva BiH, Sud BiH im je odredio pritvor i izdao centralnu potjernicu koja važi na teritoriji BiH.
Prema informacijama koje je objavila Istraga, Dodik je preko članova porodice (Vico Zeljković) i uz pomoć direktora jedne državne agencije iz Banje Luke stupio u kontakt s visokim zvaničnicima jedne sigurnosne agencije sa sjedištem u Sarajevu. Cilj kontakta je postizanje dogovora o nagodbi koja bi rezultirala ukidanjem pritvora.
Mogući scenariji
Razmatraju se dva moguća rješenja situacije. Prvi scenario predviđa Dodikovo pojavljivanje u zgradi Tužilaštva BiH u Sarajevu, gdje bi dao izjavu, nakon čega bi Tužilaštvo zatražilo ukidanje pritvora. Drugi, realniji scenario, uključuje ispitivanje Dodika u zgradi SIPA-e u Banjoj Luci u prisustvu tužiteljice. Nakon toga bi Sudu BiH bio upućen prijedlog za ukidanje pritvora, čime bi bila povučena i potjernica.
Promjene u tužilačkom timu
U međuvremenu, ukinut je tim tužilaca koji je vodio istragu protiv Dodika, Stevandića i Viškovića. Predmet je povjeren samo jednoj tužiteljici – Vedrani Mijović, kćerki Slavka Jovičića Slavuja, bivšeg kadra SNSD-a, što dodatno pojačava sumnje u politički uticaj na pravosuđe.
Odluka Apelacionog vijeća i ishod istrage pred Tužilaštvom BiH neće samo odrediti Dodikovu političku sudbinu, već će i testirati nezavisnost pravosudnog sistema u BiH. Javnost sada iščekuje odgovor na pitanje – da li je “sutkinja završena” ili će pravda ostati nezavisna od političkih uticaja?