Istraga.ba prenosi Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine uskoro treba donijeti konačnu odluku u predmetu protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, koji je prvostepenom presudom osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika (OHR). Vijeće čine sutkinje Vesna Jesenković i Amela Huskić te sudija Hilmo Vučinić. Odluka će biti pravosnažna i ključna za dalji tok Dodikove političke karijere.

“Završena sutkinja” i sumnje na uticaj

Nedugo nakon rasprave pred Apelacionim vijećem, vođen je telefonski razgovor između jednog člana Dodikovog pravnog tima i predsjednika RS. U razgovoru se pominje da je “jedna sutkinja završena”, uz komentar da će “završiti i druge”, što izaziva ozbiljne sumnje u mogući pokušaj političkog uticaja na sudski proces.

Pritisci i pregovori

Osim što pokušava uticati na odluku Apelacionog vijeća, Dodik paralelno pokušava riješiti još jedan predmet koji je u fazi istrage. U tom predmetu, zajedno sa Nenadom Stevandićem i Radovanom Viškovićem, osumnjičen je za napad na ustavni poredak. Zbog izbjegavanja poziva Tužilaštva BiH, Sud BiH im je odredio pritvor i izdao centralnu potjernicu koja važi na teritoriji BiH.

Prema informacijama koje je objavila Istraga, Dodik je preko članova porodice (Vico Zeljković) i uz pomoć direktora jedne državne agencije iz Banje Luke stupio u kontakt s visokim zvaničnicima jedne sigurnosne agencije sa sjedištem u Sarajevu. Cilj kontakta je postizanje dogovora o nagodbi koja bi rezultirala ukidanjem pritvora.

Mogući scenariji

Razmatraju se dva moguća rješenja situacije. Prvi scenario predviđa Dodikovo pojavljivanje u zgradi Tužilaštva BiH u Sarajevu, gdje bi dao izjavu, nakon čega bi Tužilaštvo zatražilo ukidanje pritvora. Drugi, realniji scenario, uključuje ispitivanje Dodika u zgradi SIPA-e u Banjoj Luci u prisustvu tužiteljice. Nakon toga bi Sudu BiH bio upućen prijedlog za ukidanje pritvora, čime bi bila povučena i potjernica.

Promjene u tužilačkom timu

U međuvremenu, ukinut je tim tužilaca koji je vodio istragu protiv Dodika, Stevandića i Viškovića. Predmet je povjeren samo jednoj tužiteljici – Vedrani Mijović, kćerki Slavka Jovičića Slavuja, bivšeg kadra SNSD-a, što dodatno pojačava sumnje u politički uticaj na pravosuđe.

Odluka Apelacionog vijeća i ishod istrage pred Tužilaštvom BiH neće samo odrediti Dodikovu političku sudbinu, već će i testirati nezavisnost pravosudnog sistema u BiH. Javnost sada iščekuje odgovor na pitanje – da li je “sutkinja završena” ili će pravda ostati nezavisna od političkih uticaja?

EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW