Dodik u NSRS-u: Poruke Bošnjacima, Hrvatima, Srbima i ponuda Americi – “minerali za slobodu”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik obratio se poslanicima u Narodnoj skupštini RS-a, ponovo iznijevši stavove o političkom uređenju Bosne i Hercegovine, ulozi međunarodne zajednice i statusu entiteta koji predvodi. U govoru je pozvao na redefinisanje Dejtonskog sporazuma, tražio zatvaranje OHR-a i istakao spremnost na saradnju s međunarodnim akterima – uz ponudu da se prirodni resursi RS-a stave na raspolaganje u zamjenu za, kako je naveo, “slobodu”.

Poseban segment govora posvetio je porukama upućenim narodima u BiH – Bošnjacima, Hrvatima i Srbima.

Bošnjacima je poručio da prihvate Bosnu i Hercegovinu zasnovanu na dogovoru i ravnopravnosti naroda:
„Prihvatite Bosnu i Hercegovinu dogovora i sporazuma. Izdignite se u narod suvereniteta. Prihvatite legitimno izabrane predstavnike srpskog i hrvatskog naroda. Prestanite širiti negativnu sliku o Srbima. Poštujte RS da bismo i mi poštovali BiH. Živimo u miru, bez osvete“, rekao je Dodik.

Hrvatima je poručio da RS podržava njihova ustavna prava i političke ciljeve kao konstitutivnog naroda, naglasivši:
„Broj nije važan, važno je pravo. Mi ćemo podržati vaša prava.“

U poruci Srbima, Dodik je pozvao na jedinstvo i lojalnost Republici Srpskoj:
„Naš cilj je RS. Mi smo državotvoran i suveren narod. Treba nam jedinstvo, razumijevanje i odbacivanje zahtjeva koji dolaze protiv interesa RS i srpskog naroda. Znamo da su mir i dogovor ključni za BiH.“

Dodik je još jednom ponovio ideju da RS nudi prirodne resurse, poput litijuma, u zamjenu za veću političku autonomiju:
„Spremni smo na partnerstvo s Mađarskom, SAD-om, Srbijom, Rusijom, EU i Kinom. Nudimo vrijednost i saradnju zasnovanu na suverenitetu. Dajte nam slobodu i potvrdite naš politički subjektivitet.“

Takođe je naglasio da rješenje vidi u “povratku na izvornu tačku Dejtona”, ali, kako je istakao, to ne znači ni secesiju ni eskalaciju. “Ne prijetimo i ne bjesnimo”, rekao je.

Zvanično predstavljanje stavova Dodika ponovo je pokrenulo oštre političke reakcije, s obzirom na njegov status optuženog u procesima pred pravosudnim institucijama BiH.