Austrijski list Der Standard objavio je tekst u kojem se navodi da hapšenje Milorada Dodika nije prioritet za EU, jer bi, čak i ako bi bio priveden, proveo najviše dva mjeseca u pritvoru – što Brisel očigledno ne smatra vrijednim truda.

Novinarka Adelheid Wölfl otkriva da u SIPA-i postoji ozbiljna bojazan da bi Dodikovo obezbjeđenje moglo posegnuti za silom u slučaju njegovog hapšenja.

• Teoretski, SIPA bi mogla zatražiti pomoć EUFOR-a, koji bi trebao osigurati podršku u slučaju sukoba. Međutim, evropske diplomate su, prema svemu sudeći, već dale do znanja vlastima u BiH da na njihovu pomoć ne računaju – iako EUFOR, prema mandatu, ima dužnost očuvanja stabilnosti i sigurnosti – piše Der Standard.

U nastavku se dodaje da Evropska unija očito izbjegava odgovornost za situaciju u BiH, tražeći izgovore za nečinjenje.

• Odluka o Dodikovom pritvoru donesena je na osnovu dekreta visokog predstavnika Christiana Schmidta, čije ovlasti osporavaju pojedine članice EU. Osim toga, tvrdi se da bi Dodik, čak i da završi iza rešetaka, ostao u pritvoru najviše dva mjeseca – što u Briselu ne smatraju vrijednim napora – stoji u tekstu.

Dodatno se izražava zabrinutost da bi potencijalno nasilje tokom hapšenja moglo izazvati reakciju nove desničarske administracije u Sjedinjenim Američkim Državama, koja bi mogla stati na Dodikovu stranu.

Zašto je ovakav stav EU opasan?

Ako su ove tvrdnje tačne, stav Evropske unije nije samo problematičan – već ozbiljno ugrožava vladavinu prava u BiH.

Pravna država se ne mjeri brojem dana koje će neko provesti u zatvoru, već porukom koju šalje: zakon važi za sve, institucije postoje i imaju snagu da ga provedu. Bosna i Hercegovina ne smije dopustiti da njeno pravosuđe postane fikcija, već mora pokazati da je sposobna da zaštiti svoj ustavni poredak.

Dodik godinama sistemski podriva institucije države, odbija poštovati sudske odluke i otvoreno zagovara separatizam. Ako takvo ponašanje ostane bez posljedica, šalje se poruka da zakon u BiH nije obavezan za sve – već samo za one koji nemaju političku moć.

Ovo nije samo pitanje jednog hapšenja – ovo je test za budućnost zemlje. Ako BiH sada ne dokaže da njene institucije imaju snagu da se suprotstave napadima na ustavni poredak, sutra će biti prekasno. Svaka ozbiljna država zna da napad na njen ustavni poredak ne može ostati nekažnjen.

Zato Dodikovo hapšenje nije stvar političkog kalkulisanja, već nužan potez za očuvanje pravne države. Ako danas ne postavimo granice, sutra će ih biti nemoguće odbraniti.

Hapšenje Milorada Dodika, zbog svega ovoga, nije samo “vrijedno truda” – ono je neizbježno i neophodno.