Cvijanović nakon vanredne sjednice Predsjedništva BiH: Zaključci o EUFOR-u neprihvatljivi, upozorila na preglasavanje
Predsjedavajuća Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Željka Cvijanović, obratila se medijima nakon održane vanredne sjednice Predsjedništva BiH posvećene aktuelnoj političkoj krizi u zemlji. Tom prilikom istakla je da ne može prihvatiti zaključke u vezi s angažmanom EUFOR-a, koje su predložila druga dva člana Predsjedništva.
Na početku izlaganja osvrnula se na odgađanje sjednice o budžetu državnih institucija.
„Sjednica je bila planirana jer je Vijeće ministara zatražilo vraćanje budžeta na doradu. Očekujem da će se ista održati čim se ispune svi formalno-pravni uslovi“, rekla je Cvijanović.
Govoreći o samoj vanrednoj sjednici, koja je bila posvećena razmatranju unutrašnjopolitičke situacije u BiH, naglasila je da je došlo do preglasavanja prilikom usvajanja zaključaka. Dodala je i da će se o jednom od zaključaka odlučivati u drugom krugu glasanja.
„Sjednica je imala neslavan završetak jer se došlo u situaciju preglasavanja. Kolege su insistirale na formulaciji o ‘rušenju ustavnog poretka’, a njihovi zaključci su usvojeni omjerom 2:1“, kazala je.
Posebno je izdvojila zaključak koji se odnosi na angažman međunarodnih snaga EUFOR-a, navodeći da je sporna formulacija koja, kako kaže, traži njihovu intervenciju u vezi s hapšenjima funkcionera iz Republike Srpske.
„S obzirom na međunarodni karakter misije EUFOR-a, čiji se mandat produžava u okviru međunarodnih mehanizama poput PIC-a, smatram da je neprimjereno da članovi Predsjedništva BiH određuju djelovanje ove misije. Ukoliko bude potrebno, u vezi s ovim pitanjem obratit ću se i Narodnoj skupštini RS“, istakla je Cvijanović.
Također je dodala da predloženi zaključci ne odražavaju stavove svih građana BiH, te ih ocijenila kao politički tendenciozne.
„Kolege Bećirović i Komšić su nastavili s političkim pristupom koji smatram štetnim po jedinstvo BiH. Moja je obaveza da istaknem da dolazim s područja koje čini 49 posto teritorije BiH i da je donošenje odluka ravnopravan proces. Ovi zaključci ne mogu predstavljati jedinstven stav Predsjedništva“, kazala je.
U vezi s angažmanom EUFOR-a, naglasila je da članovi Predsjedništva ne mogu uticati na djelovanje ove međunarodne vojne misije:
„Ne sporim mandat EUFOR-a, ali smatram da članovi Predsjedništva nemaju ovlaštenje da određuju njegove aktivnosti. EUFOR ima svoju komandnu strukturu koja odlučuje o prioritetima, bez potrebe za političkim uputstvima“, izjavila je.
Dodala je da bi eventualna hapšenja političkih predstavnika iz RS-a mogla izazvati negativne reakcije javnosti, podsjetivši na ranija iskustva:
„Bilo kakve akcije koje podrazumijevaju hapšenja podsjećaju na događaje iz prošlosti koje želimo ostaviti iza sebe. Važno je da takvi događaji ostanu dio prošlosti BiH i Republike Srpske“, zaključila je Cvijanović.