Rubrike crne hronike posljednjih nekoliko dana pune su vijesti iz Mostara. Ovaj grad koji dijele, prisvajaju i sistematski uništavaju, a koji se još nikad nije oporavio od posljednjeg rata, ovih je dana je fokusu javnosti zbog sve učestalijih napada i fizičkih obračuna koji se dešavaju gotovo svakodnevno.

Posebno zabrinjava što u incidentima sve više učestvuju maloljetna lica, a nadležni su ranije potvrdili da je većina njih do sada imala navijački epitet.

Najnoviji incident, tačnije pokušaj napada, desio se sinoć, kada su meta ponovo bili maloljetnici.

Naime, osoba M. T. (1966) iz naselja Potoci prijavila je policiji da su njegovog sina A. T. (2008) i još dva maloljetna prijatelja A. B. (2006) i D.G. (2011) pokušala napasti NN muške osobe s palicama u rukama. Napadači su došli u VW Golfu te su, nakon neuspješnog napada, pobjegli.

Pripadnici policije pronašli su spomenuto vozilo koje je, u pokušaju da pobjegne policijskim službenicima, izgubilo kontrolu, sletjelo s puta i udarilo u zid. U njemu su se nalazili M. H. (1999), M. E. (2011), A. J. (2006), T. B. (2005) i K. B. (2007), a pronađene su teleskopska palica i maskirne potkape

Nekoliko dana prije toga pretučena su dvojica maloljetnika, zbog čega je slobode lišen 22-godišnjak.

Naime, 1. septembra u 23 sata, policija je obaviještena o fizičkom napadu na dva mladića u ulici Ante Starčevića u Mostaru. Pet napadača izašlo je iz vozila Polo i napalo M. S. i M. Š. dok su se oni u tom trenutku šetali, pri čemu su im nanesene lakše tjelesne povrede. Policija je pronašla vozilo i vozača, A. M. (2002), koji je uhapšen, a o slučaju je obaviješten tužilac.

Prije toga, 27. avgusta, došlo je do masovne tučnjave u blizini pekare “Lučki most”. Izveštaj MUP-a HNK-a navodi da su H. P. (19) i E. G. (20) iz Mostara napali nepoznati muškarci u crnim odjelima i fantomkama, koji su došli u crnim džipovima. Tom prilikom napadači su oštetili H. P.-ov automobil i fizički napali E. G nogama i šakama, nanijevši mu povrede.

Samo dva dana ranije, tačnije 25. avgusta, u Malom Polju kod Blagaja, oko 22:30, grupa od pet do šest pripadnika navijačke grupe Ultrasi napala je trinaestogodišnjaka. Napadnuti obratio se R. E. (2010) u PS Mostar Jug i prijavio da su ga u blizini restorana “LAKS” u Malom Polju fizički napala NN lica, koja su mu pri tome skinula majicu “Red Army” i udaljili se u pravcu SRC Bunica. Kako su prenijeli lokalni mediji, osim što su mu oduzeli majicu, napadači su dječaka i pretukli koristeći palice.

Tri dana ranije, u naselju Bačevići u Mostaru, pretežno naseljenom Srbima, došlo je do sličnog incidenta. Mještani tvrde da su 22. avgusta na lokalnom igralištu napadnuta djeca. Također, nepoznati napadači oblijepili su igralište i naselje slikama nacističkih svastika, ustaškim slovom “U” i oznakama Hrvatskog vijeća obrane, koje su kasnije uklonili mještani.

Ovaj incident je prijavljen MUP-u HNK, međutim, počinioci još uvijek nisu identifikovani.

Zatražena tematska sjednica Skupštine HNK

Zbog narušavanja sigurnosne situacije u Hercegovačko-neretvanskom kantonu, astupnica Demokratske fronte (DF) u Skupštini HNK Sadina Hejub prije nekoliko dana podnijela je inicijativu za održavanje tematske sjednice.

“Posljednjih nekoliko mjeseci, a posebno u zadnjih nekoliko dana svjedoci smo učestalih huliganskih napada na građane u našem Kantonu”, navodi Hejub.

Ističe da je sigurnosna situacija u Mostaru ozbiljno narušena jer su posljednji napadi bili na maloljetne osobe, zbog čega građani žive u strahu dok čekaju da nadležne institucije reaguju na ovakve napade.

“Pošto je Skupština HNK osnivač MUP-a, od istih ćemo tražiti da informiraju Skupštinu o poduzetim mjerama na sprječavanju narušavanja bezbjednosne situacije, kao i na koji način su do sada sankcionisani počinioci huliganskog ponašanja u našem Kantonu, a u krajnjem slučaju ako isti nisu u mogućnosti na ovo reagovati, tražit ćemo pomoć sa viših nivoa vlasti”, navela je Hejub u inicijativi.

Incidenti povezani s navijačkim grupama i ekstremističkim simbolikama u Mostaru, nažalost, nisu rijetkost. Ova pojava, koja je rezultat duboke društvenih i sigurnosnih problema, sve češće uključuje maloljetnike, što dodatno pogoršava situaciju.

Neposjedovanje adekvatnih odgovora i reakcija nadležnih institucija dovelo je do stvaranja osjećaja straha i nesigurnosti među građanima. U svjetlu ovih događaja, jasno je da je potrebna hitna i sveobuhvatna reakcija nadležnih kako bi se spriječila daljnja eskalacija nasilja i očuvala sigurnost zajednice.