Reakcije nakon presude: Sud u Beogradu oslobodio generala VRS Milenka Živanovića optužbi za ratne zločine u Srebrenici
Specijalni sud za ratne zločine u Beogradu donio je prvostepenu presudu kojom se bivši general Vojske Republike Srpske (VRS), Milenko Živanović, oslobađa krivice za ratne zločine počinjene u julu 1995. godine na području Srebrenice. Presuda, koja je donesena u roku od četiri godine od podizanja optužnice, izazvala je burne reakcije udruženja žrtava i šire javnosti u Bosni i Hercegovini, ali i regionu.
Prema ocjeni Udruženja žrtava i svjedoka genocida i udruženja „Pokret Majke enklava Srebrenica i Žepa“, ovakva brzina postupanja srbijanskog pravosuđa je netipična i neuobičajena, naročito kada se uzme u obzir da se brojni drugi slučajevi ratnih zločina pred sudovima u Srbiji vode i razvlače godinama, pa čak i decenijama.
„Brzo i efikasno – rekord za srbijansko pravosuđe. Optužnica protiv Milenka Živanovića je podignuta, a oslobađajuća presuda izrečena u roku od četiri godine. Istovremeno, drugi predmeti poput onih protiv pripadnika specijalne policije RS vuku se po sudovima desetljećima“, navodi se u zajedničkom saopćenju ovih udruženja.
Udruženja ističu da je ovakva presuda još jedan pokazatelj sistematskog ignorisanja međunarodnih pravnih standarda od strane Srbije. Uprkos, kako tvrde, „enormnim dokazima“, uključujući i dokumentaciju koju je ustupio Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY), sud u Beogradu je odlučio da oslobodi još jednog visokorangiranog pripadnika VRS koji je, prema hijerarhiji, imao značajnu ulogu u vojnoj operaciji na području zaštićene zone Ujedinjenih nacija.
„Srbija ovakvim presudama ponovo šalje poruku da za nju ne vrijede međunarodni standardi, niti postoji stvarna volja za suočavanje s prošlošću. Oslobađanje Živanovića predstavlja dodatno poniženje za žrtve genocida, ali i za državu Bosnu i Hercegovinu“, naglašava se u saopćenju.
Iz udruženja ističu da presuda nije iznenađenje, već logičan slijed politike koja je stajala iza zločina, a koja, kako tvrde, i danas ima institucionalnu podršku. Očekuju, međutim, da pravosuđe BiH neće odustati od svoje optužnice protiv Milenka Živanovića, posebno jer se ona po osnovu i pravnim kvalifikacijama razlikuje od one u Srbiji.
„Nadamo se da pravosuđe Bosne i Hercegovine neće podleći pritiscima i da će nastaviti pravnu borbu. Milenko Živanović ne smije ostati izvan domašaja pravde, kao ni drugi koji su odgovorni za genocid i ratne zločine, a utočište su pronašli u zemlji koju je Međunarodni sud pravde već proglasio odgovornom za nesprječavanje genocida“, navodi se u zaključku saopćenja.
Ova presuda ponovno otvara pitanje odnosa Srbije prema ratnim zločinima počinjenim u Bosni i Hercegovini te stavlja dodatni pritisak na regionalnu saradnju u procesuiranju zločina, kao i na napore za pravdu i pomirenje u regionu.