Ministarstvo odbrane BiH, prema ranijim najavama “Dnevnog avaza”, nabavlja prvi anti-dron sistem koji će štititi kapacitete Oružanih snaga BiH od bespilotnih letjelica, čija popularnost globalno raste. Predstavljanje sistema “Kangal FPV” odgođeno je dok traju neophodne procedure, koje će, prema riječima ministra odbrane BiH Zukana Heleza, potrajati još nekoliko dana.

Civilni sektor

Anti-dron sistem „Kangal“ predstavlja inovaciju turske kompanije “Aselsan”, koja je poznata po svojoj tradiciji dugoj više od pola stoljeća u razvoju novih tehnologija. Kompanija nudi različita tehnološka rješenja u oblastima protuzračne odbrane, radarskih sistema, elektronskog ratovanja, elektro-optike, avionike, navođenja, kopnenih i podvodnih sistema, komunikacija, svemirskih tehnologija, kao i sigurnosnih i zdravstvenih tehnologija za civilni sektor.

“Aselsan” je u poslednjim godinama zabilježio veliki uspon na listi TOP 100 odbrambenih kompanija u svetu i trenutno se nalazi na 42. poziciji.

Vojne zone

“Kangal” je dizajniran za zaštitu kritičnih objekata, vojnih zona i strateških područja od mini i mikro vojnih bespilotnih letjelica, kao i FPV (First Person View) komercijalnih dronova, koji se koriste za snimanje iz vazduha. Sistem uključuje kontrolnu jedinicu i set antena za pokrivanje svih smjerova, pružajući pokrivenost u radijusu od 360 stepeni.

S Turskom je dogovorena isporuka šest dronova „Bajraktar“ sa tri sistema za upravljanje, od strane turskog proizvođača bespilotnih letjelica „Baykar“. Prva dva „Bajraktara“ trebalo bi da stignu u martu, dok se iz ove prijateljske zemlje očekuje i isporuka četiri borbena vozila “Kirpi II” za Deklariranu bataljonsku grupu lake pješadije OS BiH sa sjedištem u Zenici.

“Kangal” je napredan anti-dron sistem koji se trenutno svrstava među deset najboljih u svetu, navodi vojni analitičar Nedžad Ahatović za “Dnevni avaz”.

  • Sistem koristi dva od četiri načina ometanja dronova, proizvodeći smetnje na radiofrekvencijama i GPSGNSS signalima (GPS, GALILEO, GLONASS, BEIDOU), simultano u širokom frekvencijskom opsegu, prekinuvši vezu i razmjenu podataka, videoprenos i telemetriju – objašnjava Ahatović.

On naglašava da bi sistemi zaštite od dronova trebali biti nabavljeni za sve infrastrukturne objekte, skladišta i industrijske pogone, kao i sve druge resurse Ministarstva odbrane i Oružanih snaga BiH.