Deklaracija Milorada Dodika izazvala burne reakcije opozicije i pojašnjenje britanske ambasade
Uoči današnje posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske, u javnosti je ponovo uzburkana politička atmosfera. Povod je prijedlog deklaracije koji je podnio predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, a koja se odnosi na, kako je navedeno, „odbijanje inicijativa Vlade Velike Britanije, Evropske unije i njenih država članica o uspostavljanju centara za migrante na teritoriji Bosne i Hercegovine“.
Deklaracija je odmah izazvala oštre reakcije, ne samo u političkom smislu, već i na diplomatskom planu. Prvi su se oglasili iz Ambasade Ujedinjenog Kraljevstva u Sarajevu, jasno poručivši da ne postoji nikakva inicijativa o slanju migranata u Bosnu i Hercegovinu, niti da se o tome vodio bilo kakav razgovor – ni u Londonu, niti u Sarajevu.
„Ilegalne migracije predstavljaju ozbiljan izazov za globalnu sigurnost. Vlada Velike Britanije jasno ističe da se protiv ovog problema može boriti samo kroz međunarodnu saradnju. Ključ je u razbijanju kriminalnih mreža koje se bave trgovinom ljudima i krijumčarenjem migranata“, navodi se u saopćenju britanske ambasade.
Takođe, Ambasada je podsjetila da je britanski premijer Keir Starmer još u martu organizovao međunarodnu konferenciju na kojoj su učestvovali ministri unutrašnjih poslova iz brojnih zemalja. Tema te konferencije bila je upravo borba protiv organizovanog imigracionog kriminala, što pokazuje da je Velika Britanija fokusirana na suzbijanje uzroka ilegalnih migracija, a ne na njihovo preusmjeravanje prema drugim zemljama, pogotovo ne prema BiH.
Zapadni Balkan, uključujući i Bosnu i Hercegovinu, u ovom kontekstu je označen kao strateški važan region. Ambasada je najavila da će pitanje krijumčarenja ljudi i ilegalnih migracija biti jedno od ključnih na samitu u Berlinu, kojim će 22. oktobra predsjedavati upravo Velika Britanija.
„U posljednje vrijeme svjedočimo različitim i zbunjujućim izjavama na ovu temu, uključujući i prijedlog predsjednika RS-a. Želimo biti potpuno jasni – tokom zvanične posjete britanskog ministra vanjskih poslova Bosni i Hercegovini u maju, nije bilo govora o bilo kakvom slanju migranata. Takođe, niko iz Ambasade Velike Britanije u Sarajevu nije učestvovao u sličnim razgovorima s domaćim institucijama“, saopšteno je iz Ambasade.
S druge strane, vlasti u Republici Srpskoj, koje stoje iza prijedloga deklaracije, tvrde da se ovim dokumentom žele „spriječiti potencijalni pokušaji nasilnog naseljavanja migranata“ u entitet. Ipak, opozicija u ovom dokumentu vidi potpuno drugačiju poruku.
Zastupnik Partije demokratskog progresa (PDP) Igor Crnadak upozorio je da tekst deklaracije sadrži, kako kaže, problematične stavove. Prije svega, navodi da se u prijedlogu govori isključivo o odbijanju dolaska migranata iz zemalja EU i Velike Britanije, što, prema njegovom mišljenju, otvara prostor za sumnje i nerazumijevanje.
„To ne može biti prihvatljivo. Ne može se selektivno odbijati migrante samo iz određenih zemalja. Osim toga, u dokumentu se kritikuje opozicija, a pritom se ističe da Republika Srpska ima jedinstven stav o tom pitanju. To nije korektno, jer nas niko nije konsultovao“, izjavio je Crnadak.
Posebno je naglasio da će opozicija na sjednici uputiti oštar odgovor i tražiti da se dokument preispita i izmijeni.
S obzirom na jasno pojašnjenje koje je stiglo iz britanske ambasade, ostaje da se vidi kako će se rasplesti današnja rasprava u Narodnoj skupštini RS – da li će deklaracija biti usvojena u predloženom obliku ili će, pod pritiskom opozicije i međunarodne zajednice, doći do izmjena u sadržaju.
U svakom slučaju, situacija je još jedan pokazatelj koliko su pitanja migracija, međunarodnih odnosa i unutrašnje politike isprepletena u složenom društveno-političkom kontekstu Bosne i Hercegovine.