Genocid kao proces, a ne čin
Specijalna izvjestiteljica Ujedinjenih nacija za ljudska prava na okupiranim palestinskim teritorijama, Francesca Albanese, izjavila je u Sarajevu da genocid nije jedan akt, već proces koji ima jasnu pravnu definiciju. Govoreći na ceremoniji zatvaranja WARM Festivala, u okviru predavanja nazvanog “Kada svijet spava”, Albanese je iznijela teške optužbe na račun izraelskih vojnih djelovanja u Gazi.
Izrael ispunio sve pravne elemente genocida
Albanese je direktno izjavila da je Izrael u Gazi počinio sve stavke koje pravna definicija genocida propisuje – uključujući jasnu namjeru uništenja jedne zajednice. Posebno je naglasila da je riječ o sistemskom uništavanju palestinskog naroda, pri čemu se ciljano gađa i uništava sadašnjost i budućnost ljudi u Gazi.
Brojke koje šokiraju
Prema njenim podacima, od oktobra 2023. godine u izraelskim napadima ubijeno je gotovo 60.000 ljudi. Među njima su hiljade osoba koje su umrle zbog gladi, žeđi i bolesti koje se mogu liječiti. Albanese ističe da je više od 70% žrtava žene i djeca, a da je ubijeno 18.000 djece – ne slučajno, već zbog demografske strukture stanovništva Gaze.
Korijen genocida – dehumanizacija
U svom govoru istakla je da genocid započinje onda kada prestajemo vidjeti druge kao ljude, a mržnja postane društveno prihvaćena ideologija. “Genocid je proces u kojem mržnja postaje doktrina, a druga strana – neljudska,” naglasila je.
Poziv na moralnu odgovornost
Albanese smatra da borba protiv genocida ne mora biti vojna, već moralna. “Vojska morala” ne koristi oružje, već snagu istine, pravde i poštovanja ljudskih prava. Ukazala je da nije više pitanje kako smo došli do ove tačke, već kako da sve to zaustavimo.
Palestina kao ogledalo čovječanstva
Na kraju svog obraćanja, UN izvjestiteljica poručila je da je Palestina “test za čovječanstvo” i pozvala svijet na buđenje i kolektivnu borbu za temeljna ljudska prava i pravdu.