Stranka demokratske akcije (SDA), dugogodišnja politička sila u Bosni i Hercegovini, već godinama je u središtu kontroverzi i pravosudnih procesa.
Nekada ključni akteri političke scene, danas su neki od njih pod istragama ili sudskim procesima ili su pravosnažno presuđeni, kako smatraju kritičari, oslikavaju šire probleme korupcije i zloupotrebe moći unutar stranke. Imena kao što su Selmo Cikotić, Fadil Novalić, Abdulah Skaka, Osman Mehmedagić i Asim Sarajlić povezana su s različitim skandalima, a većina njih imala je bliske veze sa sadašnjim liderom Bakirom Izetbegovićem. Šta nam ovi slučajevi govore o stanju unutar SDA?
Selmo Cikotić: Optužbe za zloupotrebu službenog položaja
Nekadašnji ministar sigurnosti Selmo Cikotić osuđen je za zloupotrebu službenog položaja zbog nepravilnosti prilikom prodaje vojne opreme dok je bio ministar odbrane. Prema presudi, Cikotić je oštetio budžet BiH za višemilionski iznos. Cikotić je pravosnažno osuđen na tri godine zatvora.
Fadil Novalić: “Respiratori” – simbol krize upravljanja tokom pandemije
Bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić našao se na udaru javnosti zbog afere “Respiratori”. Tokom pandemije, njegova vlada je, preko kompanije “Srebrena malina,” naručila stotine respiratora, za koje se kasnije ispostavilo da nisu bili prikladni za medicinsku upotrebu. Ova afera postala je simbol kako nedostatka upravljačkih kompetencija, tako i sumnjive umiješanosti političara u poslove koji uključuju javni novac. Novalić je pravosnažno osuđen na 4 godine zatvora.
Osman Mehmedagić: Direktorske afere u Obavještajno-sigurnosnoj agenciji (OSA)
Bivši direktor OSA-e, Osman Mehmedagić, suočavao se s optužbama za zloupotrebu položaja i krivotvorenje diplome. Iako je Mehmedagić bio ključno lice sigurnosnih struktura, njegovo ime je više puta povezivano s aferama u vezi sa sigurnosnim protokolima. Njegovo uklanjanje s pozicije direktora OSA-e, nakon godina kontroverzi, ostavilo je pitanja o etičnosti i zakonitosti rada vodećih kadrova SDA u sigurnosnim službama. Protiv Osmanagića se vode istražne radnje.
Abdulah Skaka i Ibro Berilo: Sarajevski skandali i lokalne afere
Bivši gradonačelnik Sarajeva Abdulah Skaka bio je predmet brojnih optužbi vezanih uz nepravilnosti u poslovima Gradske uprave, dok je Ibro Berilo, dugogodišnji načelnik Trnova, pod optužbama za zloupotrebu službenog položaja. Kritičari smatraju da su lokalni kadrovi SDA često bili zaštićeni zbog svojih veza s višim članovima stranke, što dodatno otežava borbu protiv korupcije na nižim nivoima vlasti. Suđenje Abdulahu Saki je u toku, dok je Ibri Berilu Sud BiH zabranio obavljanje načelničke funkcije. Podsjetimo, na održanim lokalnim izborima Berilo je osvojio još jedan načelnički mandat.
Asim Sarajlić: Politička korupcija i skandali s imenovanjima
Asim Sarajlić, dugogodišnji istaknuti član SDA, bio je uključen u aferu političke korupcije. Snimke koje su procurile u javnost otkrile su njegove izjave o trgovini uticajem pri imenovanju kadrova u Sarajevskom kantonu. Sarajlić, nekada blizak saradnik Bakira Izetbegovića, podnio je ostavku na ključne stranačke funkcije, ali ovaj slučaj ostaje opomena o načinu na koji se unutarstranačka moć koristi za ostvarenje političkog utjecaja.
Fikret Prevljak: Ratna zločinačka prošlost?
General Armije Republike Bosne i Hercegovine Fikret Prevljak uhapšen je po povratu iz Turske te će mu, prema informacijama, biti određene mjere zabrane od strane Suda BiH. Uhapšen je pod optužbama za ratne zločine vezane za uvjete u zatvoru u Hrasnici, što baca svjetlo na jedno od najosjetljivijih pitanja u bosanskohercegovačkom društvu: suočavanje sa prošlošću. Mada je prošlo skoro tri decenije od kraja rata, mnogi su zločini ostali neprocesuirani ili djelimično istraženi, što dodatno povećava osjećaj frustracije i nepovjerenja među građanima.
SDA – između optužbi i imidža
Kritičari tvrde da ovi slučajevi simboliziraju širi problem unutar SDA, u kojem su privatni interesi i korupcija postali svakodnevica. SDA ostaje snažan politički subjekt, ali slučajevi poput ovih mogli bi biti kamen spoticanja za njen daljnji rast i utjecaj u BiH. Javnost i dalje prati hoće li se nešto promijeniti unutar stranke koja je kroz decenije igrala vodeću ulogu u bosanskohercegovačkoj politici, nešto slično promjeni rukovodstva SDA jer, kažu to i ljudi bliski stranci, Bakir je potrošen.