Koji sigurnosni izazovi postoje na Zapadnom Balkanu i kako na njih odgovoriti na pravi način, pitanja su na koja je izvještaj Regionalnog savjeta za saradnju (RCC) predstavljen u Tirani pokušao dati odgovore.

Budući da je sigurnost postala prioritet za region i njegove partnere, cilj istraživanja bio je stvoriti uslove za usvajanje preporuka koje će dovesti do veće sigurnosti.

Sastanak u Tirani okupio je predstavnike vlada, diplomatije, međunarodnih organizacija, stručnjake za sigurnost i novinare.

„Sikurimetar 2024“ daje jasniji uvid u javno mnijenje o sigurnosti, vladavini prava i povjerenju na Zapadnom Balkanu, pružajući ključne informacije za oblikovanje budućnosti ovog regiona, saopćeno je iz RCC-a.

„Danas ne samo da predstavljamo izvještaj, već činimo glasove hiljada građana sa Zapadnog Balkana jasno čujnim. Njihove priče nas podsjećaju da sigurnost nije samo politički prioritet, već i zajednička odgovornost“, izjavila je generalna sekretarka RCC-a, Majlinda Bregu.

Ona je dodala da rezultati istraživanja pozivaju na hitnu i odlučujuću akciju, a ne na oklijevanje.

Istraživanje je sprovedeno među 6.000 ljudi iz svih dijelova regiona, a rezultati su pokazali da 48 posto ispitanika strahuje od mogućeg rata između zemalja Zapadnog Balkana, što odražava postojeće napetosti, dok 59 posto građana smatra da su lično sigurni, ali da regionalne nesigurnosti i dalje postoje.

Prema istraživanju, 36 posto ispitanika navodi gubitak stanovništva kao ozbiljan problem, dok 23 posto planira ili već razmatra emigraciju, a 83 posto smatra da je korupcija široko rasprostranjena, što ukazuje na potrebu za hitnim reformama u oblasti vladavine prava.

Oko 66 posto žena smatra nasilje u porodici velikom prijetnjom, dok 54 posto smatra seksualno uznemiravanje ozbiljnom zabrinutošću.

„Prema dostupnim regionalnim statistikama, svaka sedmica u ovom regionu donosi ubistvo jedne žene. Ovo nisu samo brojke, ovo je poziv na djelovanje. Sigurnost žena je temelj svakog pravednog društva“, istakla je Bregu.

Rezultati istraživanja daju smjernice za prevazilaženje tih izazova kroz jačanje regionalne saradnje, implementaciju ciljanih politika i unapređenje inicijativa za izgradnju povjerenja, zaključuje se u saopćenju.

Istraživanje „Sikjurimetar“ iz 2021. godine pružilo je neprocjenjive uvide u javno mnijenje i postalo je koristan alat za donosioce odluka u razvoju odgovora zasnovanih na činjenicama na nove izazove, piše BHRT.