sarajevo zrak

Stigli su hladni dani, a s njima i svakodnevno zagađenje zraka u Bosni i Hercegovini, a pogotovo u njenom glavnom gradu koje se tokom ovog perioda svako malo nalazi na vrhu liste najzagađenijih gradova u svijetu.

Sarajevo je jutros na neslavnom trećem mjestu, a ispred njega su samo Lahore (Pakistan) i Delhi (Indija).

Zrak u Sarajevu prema posljednjem mjerenju u 7:00 sati jutros je okarakterisan kao “veoma nezdrav”, a koncentracija PM2,5 čestica iznosi 206 i ona je 26,2 puta veća od onog što predlažu iz Svjetske zdravstvene organizacije.

Prema podacima IQAir-a Sarajevo je treći najzagađeniji grad. Ipak, treba naglasiti da ova lista obuhvata glavne gradove i regionalne centre.

Ispred Sarajeva su, kako smo već, naveli Delhi (Indija) i Lahore (Pakistan) u kojima je zrak također označen kao “veoma nezdrav”.

S početkom niskih temperatura i sezone grijanja pojavili su već stari problemi zagađenog zraka u Sarajevu. Iako se svake godine potencira priča o potrebnim mjerama koje vlast treba poduzeti, sve se svodi zapravo na pričama i kratkotrajnim odlukama koje ne donose mnogo koristi.

Građani prodišu tek kada padnu snijeg ili kiša i puhne malo jači vjetar.

Budući da zagađenje zraka u Sarajevu traje danima, jučer su iz Vlade Kantona Sarajevo donijeli odluku da se proglasi epizoda “upozorenje” na ovom području.

“Na svim mjernim stanicama u Kantonu Sarajevo bilježi se porast koncentracija zagađujućih PM 10 čestica, a najavljene vremenske prilike pogodovat će lošem kvalitetu zraka i narednih dana”, navodi se u izvještaju Stručnog tijela koje je dalo prijedlog za proglašenje Upozorenja.

Tokom ove epizode, zabranjuje se kretanje u zoni A automobila i teretnih vozila, čiji motori imaju normu EURO2 ili manju. Jedna od mjera je i zabrana saobraćaja za teretna motorna vozila, čija je najveća dozvoljena masa preko 3,5 tone, na glavnom gradskom longitudinalnom pravcu na potezu od Baščaršije do Nedžarića, s preusmjerenjem saobraćaja na alternativne pravce kretanja.

Zabranjeno je i izvođenje građevinskih radova na otvorenom prostoru. Sva postrojenja za proizvodnju toplotne energije, snage preko 50 kW, koja koriste čvrsta i tečna goriva dužna su smanjiti temperaturu u prostorijama koje zagrijavaju za minimalno dva stepena Celzija. Neophodno je osigurati i zaštitu radnika koji rade na otvorenom prostoru.

Od danas će se primjenjivati i druge mjere koje podrazumijevaju zabranu boravka djece na otvorenom prostoru, van školske zgrade za vrijeme velikih i malih odmora te odvijanje časova tjelesnog odgoja u dvorištu škola.

EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW