Zamišljena kao prirodni raj i turistički biser, Bjelašnica je postala središte jednog od najozbiljnijih političko-građevinskih skandala u Kantonu Sarajevo.
Posljednje dešavanje, hapšenje ministra komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS Bojana Bošnjaka (Naša stranka), otkrilo je mrežu sumnjivih radnji, političkog utjecaja i nezakonitih odluka.
Zakon ili politička odluka?
Ministar Bošnjak uhapšen je zbog sumnje da je zloupotrijebio svoj položaj davanjem pozitivnog mišljenja na studiju uticaja na životnu sredinu. Time je, prema Tužilaštvu KS, omogućio legalizaciju urbanističkog projekta na Bjelašnici, unatoč ranijem protivljenju i blokadama koje su dolazile iz drugih institucija.
Ono što ovu priču čini još dramatičnijom jesu optužbe koje dolaze iz presretnutih komunikacija i svjedočenja. Tužilac Darko Soldat pred Općinskim sudom iznio je tvrdnje da su na ministra Bošnjaka pritisak vršili čak i predsjednici dvije političke stranke.
Prema riječima bivšeg ministra Almira Bečarevića riječ je o Edinu Forti i Elmedinu Konakoviću. Forto je pokazao „posebno veliki interes“ za realizaciju sporne studije, dok je Konaković bio uključen u organizaciju pritisaka na ministra Bošnjaka, tvrdi Bečarević. Svi putevi vode prema cilju: omogućiti legalizaciju izgradnje na Bjelašnici, zemljištu koje je, kako tvrdi Tužilaštvo, u državnom vlasništvu.
Sekretarica, ceduljice i skriveni dokumenti
Detektivska drama dostigla je svoj vrhunac u trenutku hapšenja Bošnjaka. Prema izvještajima, njegova sekretarka Vildana Smajović pokušala mu je predati ceduljicu s porukom neposredno prije nego što će SIPA ući u zgradu Ministarstva. Istražitelji su je brzo oduzeli, a daljnje pretrage otkrile su više od 100 dokumenata koje je ministar navodno skrivao.
Posebno je zanimljivo što su i Smajović i pomoćnik ministra Adnan Medić sada pod istragom. Medić je, prema nalazima Tužilaštva, pripremio mišljenje na studiju uticaja na životnu sredinu koja je postala kamen spoticanja u ovom slučaju.
Građevinski projekti i politički interes
Sporni urbanistički planovi na Bjelašnici uključuju izgradnju sportskog i rekreacionog centra, projekta koji je od početka izazvao sumnju. Na terenu su već nikli luksuzni apartmani, za koje Tužilaštvo tvrdi da su izgrađeni na osnovu nelegalnih dozvola i pod političkim pokroviteljstvom.
Također, načelnik Općine Trnovo Ibro Berilo, koji je uhapšen u augustu ove godine, osumnjičen je da je bio ključna figura u pritiscima na ministra Bošnjaka. Presretnute komunikacije navode kako je Berilo održavao direktan kontakt s ministrom, uz podršku visokih političkih zvaničnika.
Šta dalje?
Slučaj Bojan Bošnjak tek je na početku. Tužilaštvo KS najavilo je proširenje istrage, a saslušanja brojnih svjedoka i potencijalnih aktera ove afere zakazana su za naredne sedmice. U međuvremenu, građani i ekološke organizacije postavljaju pitanje: koliko su ovakve afere štetne za okoliš i povjerenje u vlast?
Ostaje da vidimo hoće li se mreža političkih i građevinskih interesa na Bjelašnici konačno razotkriti, ili će ovo biti još jedan slučaj koji će završiti u birokratskoj magli. Za sada, jedno je sigurno – Bjelašnica je mnogo više od turističkog dragulja; ona je ogledalo sistema koji očito treba ozbiljnu reformu.